wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2005, Nr 3 (118) |


• Bezpieczniej na Bałtyku w 85 lat polskiej hydrografii morskiej • Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem, członkiem rzeczywistym PAN • Zapiski biegłego • Będą scalenia za euro? • Zestawienie nawelatorów laserowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test systemu nawigacyjnego AutoMapa

powrót

redakcja

Mniej szkółki, więcej studiowania

„Kształcenie na kierunku studiów geodezja i kartografia” – stanowisko Komisji ds. Edukacji w Geodezji Komitetu Geodezji PAN

Z uwagi na postęp technologiczny maleje zapotrzebowanie na kształcenie dużej liczby geodetów. Jednocześnie niezbędne staje się zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i umiejętności samodzielnego podnoszenia kwalifikacji, a nawet przekwalifikowania się do innego zawodu. Coraz powszechniejsze w Polsce staje się zatrudnianie absolwentów wydziałów geodezyjnych niezgodnie z wyuczoną specjalnością, a nawet kierunkiem studiów.
Należy zauważyć też, że wiele przedsiębiorstw geodezyjnych prowadzi prace luźno tylko powiązane z geodezją. Zjawisko to wystąpiło kilkanaście lat temu w wielu krajach i natychmiast spowodowało zasadnicze zmiany w programach studiów.
W związku z powyższym oraz z koniecznością budowy społeczeństwa wiedzy w dobie przystępowania do UE (zastępowanie umiejętności posługiwania się narzędziami – wiedzą o możliwościach ich wykorzystania) cele kształcenia w zakresie geodezji na poziomie magisterskim można sformułować następująco:
a) przystosowanie absolwenta do aktywnej pracy zawodowej przez okres co najmniej 20 lat poprzez rozwinięcie w nim umiejętności wykorzystania postępu technologicznego i samokształcenia z wykorzystaniem literatury i internetu;
b) zapewnienie absolwentowi szerokiego wykształcenia ogólnego, które wraz z posiadaną przez niego umiejętnością samokształcenia ułatwiałyby mu przekwalifikowanie się do innej specjalności lub nawet do innego zawodu;
c) przygotowanie absolwenta do pracy naukowej i wdrażania nowych technologii. Cele kształcenia na poziomie inżynierskim można sformułować w identyczny sposób, pomijając stwierdzenie o przygotowaniu absolwenta do pracy naukowej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS