Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2005, Nr 3 (118) |


• Bezpieczniej na Bałtyku w 85 lat polskiej hydrografii morskiej • Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem, członkiem rzeczywistym PAN • Zapiski biegłego • Będą scalenia za euro? • Zestawienie nawelatorów laserowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test systemu nawigacyjnego AutoMapa

powrót

redakcja

Mniej szkółki, więcej studiowania

„Kształcenie na kierunku studiów geodezja i kartografia” – stanowisko Komisji ds. Edukacji w Geodezji Komitetu Geodezji PAN

Z uwagi na postęp technologiczny maleje zapotrzebowanie na kształcenie dużej liczby geodetów. Jednocześnie niezbędne staje się zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i umiejętności samodzielnego podnoszenia kwalifikacji, a nawet przekwalifikowania się do innego zawodu. Coraz powszechniejsze w Polsce staje się zatrudnianie absolwentów wydziałów geodezyjnych niezgodnie z wyuczoną specjalnością, a nawet kierunkiem studiów.
Należy zauważyć też, że wiele przedsiębiorstw geodezyjnych prowadzi prace luźno tylko powiązane z geodezją. Zjawisko to wystąpiło kilkanaście lat temu w wielu krajach i natychmiast spowodowało zasadnicze zmiany w programach studiów.
W związku z powyższym oraz z koniecznością budowy społeczeństwa wiedzy w dobie przystępowania do UE (zastępowanie umiejętności posługiwania się narzędziami – wiedzą o możliwościach ich wykorzystania) cele kształcenia w zakresie geodezji na poziomie magisterskim można sformułować następująco:
a) przystosowanie absolwenta do aktywnej pracy zawodowej przez okres co najmniej 20 lat poprzez rozwinięcie w nim umiejętności wykorzystania postępu technologicznego i samokształcenia z wykorzystaniem literatury i internetu;
b) zapewnienie absolwentowi szerokiego wykształcenia ogólnego, które wraz z posiadaną przez niego umiejętnością samokształcenia ułatwiałyby mu przekwalifikowanie się do innej specjalności lub nawet do innego zawodu;
c) przygotowanie absolwenta do pracy naukowej i wdrażania nowych technologii. Cele kształcenia na poziomie inżynierskim można sformułować w identyczny sposób, pomijając stwierdzenie o przygotowaniu absolwenta do pracy naukowej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS