wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2005, Nr 3 (118) |


• Bezpieczniej na Bałtyku w 85 lat polskiej hydrografii morskiej • Rozmowa z prof. Bogdanem Neyem, członkiem rzeczywistym PAN • Zapiski biegłego • Będą scalenia za euro? • Zestawienie nawelatorów laserowych Dodatek NAWI, a w nim m.in. test systemu nawigacyjnego AutoMapa

powrót

Janusz Bojar

Zapiski biegłego

W swoim czasie musiał się człowiek sporo po polach, urzędach, archiwach i sądach nabiegać, aby trudy te mogły zostać uwieńczone sukcesem zawodowym. Niektórzy nawet twierdzą, że to z powodu tego biegania nazywają nas w sądach „biegłymi”.

Jakiś czas temu trwały na łamach naszych branżowych pism ortodoksyjne „boje” prowadzone między geodetami-wykonawcami a geodetami-urzędnikami usiłującymi poprawiać swój byt. Ci drudzy tłumaczyli, że wykonując dodatkowe prace na zlecenie, zarabiają na „coś do chleba” w godzinach wypoczynku, w soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Zawsze byłem zdania, że pełnienie funkcji biegłego sądowego jest bezpieczniejszym, choć mało efektywnym wariantem doraźnego poprawiania swojej sytuacji materialnej. Nie narażając się na zarzut korupcji lub nadużywania stanowiska, można pogłębić swoją sprawność techniczną (uwikłaną w gąszcz absurdalnych przepisów formalnych) oraz wiedzę na temat skomplikowanych stosunków własnościowych. Podkreślić tu wszakże należy, że biegły – w odróżnieniu od adwokata – nie jest związany lojalnością wobec jednej z licznych stron sporu.
Rzekłbym nawet, iż ma obowiązek dostarczyć obiektywne dane, które posłużą sądowi do rozstrzygnięcia sprawy. Zajęcie biegłego nie jest, niestety, zbyt intratne. Nie zapewnia regularnych dochodów, ale czasem po krótszym lub (zazwyczaj) dłuższym oczekiwaniu można jednak otrzymać gratyfikację. Zwykle pozostaje satysfakcja, że pomogło się (przynajmniej na pewien czas) załagodzić jakiś zapiekły, długotrwały spór rodzinny czy sąsiedzki. Bo zazwyczaj jesteśmy wzywani do łagodzenia sporów o własność lub spadek. Od naszej pracy często zależy rozdysponowanie dóbr znacznej wartości, ale z tego zyski czerpie głównie notariusz.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS