Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2005, Nr 4 (119) |


• Prosto z mostu, czyli czas na zmiany w uprawnieniach zawodowych • 60. lat Instytutu Geodezji i Kartografii • Pomiar fotogrametryczny lodowca Hansa na Spitsbergenie • Eter jest nasz – przegląd oferty radiotelefonów • Czas na OpenGIS – oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej (cz. II) ...

powrót

Opracowanie redakcji

Ceny usług geodezyjnych

Kiedy przeprowadzaliśmy naszą telefoniczną sondę cenową, śniegu w niektórych częściach kraju było po pachy, ale geodezja budziła się już z zimowego letargu. I choć ceny usług są nadal niskie, geodeci czekają jak biegacze w blokach, by wraz z wiosennymi roztopami ruszyć do wyścigu po najlepsze zlecenia i przetargi.

Pytaliśmy o cztery pozycje: podział nieruchomości na dwie działki (tereny miasta), mapa do celów projektowych
(działka na terenie zainwestowanym do 0,5 ha powierzchni, pomiar aktualizacyjny 30% zmian), inwentaryzacja
pojedynczego przyłącza oraz wytyczenie budynku (cztery narożniki, oś i reper roboczy). Ceny podawane przez ankietowanych to wartości netto, do których trzeba doliczyć jeszcze 22% podatku VAT.
Podczas rozmów telefonicznych poruszaliśmy różne tematy. Ciekawił nas stan rynku usług w kilku ostatnich latach, perspektywy na przyszłość, najbliższe plany zawodowe. Wielu geodetów miało sporo pracy, mimo niekorzystnej aury.
Wykonywali mapki do celów projektowych, drobne aktualizacje, przygotowywali się do wiosennych prac przy dużych inwestycjach drogowych. Najlepiej mają ci, którzy podpisali długoterminowe umowy obsługi firm energetycznych, wodociągowych czy telekomunikacyjnych. Inwentaryzacje przyłączy wykonują przez cały rok, i to nawet za godziwe pieniądze. Interesował nas też udział geodetów w zeszłorocznej kontroli na miejscu organizowanej przez ARiMR.
Ze względu na niskie ceny większość pytanych nie podjęła się tych robót i nie zamierza brać udziału w tegorocznej akcji. Z ust jednego z wykonawców usłyszeliśmy o metodach prowadzenia pomiarów i kontroli wniosków. Jak nas zapewnił, nie miały one nic wspólnego z geodezją.
Tradycyjnie nie obyło się bez narzekań. Jak zwykle na niskie ceny, „koleżeńskie” przetargi, bezmyślną konkurencję. Coraz powszechniej stosowaną metodą na ustawianie przetargów jest tzw. sposób na zapytanie ofertowe. Urząd wysyła takie zapytanie do geodetów, a ci nieświadomi dalszego biegu wypadków, w dobrej wierze odsyłają propozycje cen, za jakie podejmą się danej roboty. Informacje te „przeciekaj ” do konkurencji, która w oficjalnym przetargu wie, jaką należy dać cenę, by go wygrać. Rzadziej już pojawia się narzekanie na geodetów-urzędników. W głosie pytanych słychać było rezygnację i brak wiary w zmianę tej sytuacji. Choć niektórzy wciąż się łudzą, że główny geodeta kraju stanie w obronie wolnej konkurencji, a problem zostanie rozwiązany w przygotowywanym projekcie Pgik.


Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama