Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2005, Nr 4 (119) |


• Prosto z mostu, czyli czas na zmiany w uprawnieniach zawodowych • 60. lat Instytutu Geodezji i Kartografii • Pomiar fotogrametryczny lodowca Hansa na Spitsbergenie • Eter jest nasz – przegląd oferty radiotelefonów • Czas na OpenGIS – oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej (cz. II) ...

powrót

Zdzisław Kurczyński, Michał Sagan

Lodowce w odwrocie

Fotogrametryczny pomiar zmian lodowca Hansa na Spitsbergenie

Obszary podbiegunowe to najczulsze strefy naszej planety. Mówi się o nich, że są „wylęgarnią pogody”. Tu właśnie można najwcześniej dostrzec symptomy globalnych zmian klimatycznych i ślady degradacji środowiska. W badaniach zjawisk polarnych, związanych z kondycją naszej planety, uczestniczą także geodeci.
Z map niemal zniknęły „białe plamy”, wypełnione przez badaczy, którzy nadawali nazwy nowym lądom. Ale na obszarach arktycznych wiele miejsc zostało odkrytych i nazwanych zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Polscy polarnicy, a wśród nich geodeci-fotogrametrzy, mają znaczące osiągnięcia w badaniu i kartowaniu Spitsbergenu Zachodniego – największej wyspy archipelagu Svalbard, położonego między 10° a 35° długości geograficznej wschodniej oraz 74° a 81° szerokości geograficznej północnej.
W 1932 r. w ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego zorganizowano Polską Wyprawę Polarną na Spitsbergen, a kolejną już w dwa lata później. Obszarem badań była tzw. Ziemia Torella w południowej części wyspy, wówczas jeszcze „biała plama” na mapie. W skład siedmioosobowej ekspedycji weszli major Sylweriusz Zagrajski, odpowiedzialny za triangulację, oraz Antoni Rogala-Zawadzki zajmujący się fotogrametrią. Była to pierwsza polska wyprawa arktyczna z udziałem geodetów – udokumentowano wówczas niezbędność prac geodezyjnych w realizacji polarnych programów badawczych. Rogala-Zawadzki oraz Zagrajski przeszli do historii jako pierwsi Polacy, którzy wykonali pomiary geodezyjne i fotogrametryczne w Arktyce.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama