Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2005, Nr 5 (120) |


• 200 dat na 10 lat • W życiu trzeba mieć szczęście mówi prof. Henryk Leśniok • Jedynka czy czwórka – dyskusja na temat uprawnień zawodowych • GIS za darmo, czyli oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej (cz. I) • Na studia z „nową maturą” Dodatek NAWI, a w nim m.in. ...

powrót

Marek Pudło

Zanim zaczniesz kopać

Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

Tendencje w projektowaniu infrastruktury są takie, że tam, gdzie się da, schodzimy z liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi pod ziemię, a do sieci wodnych i kanalizacyjnych używamy lekkich rur PCV lub PE. Jaki jest tego skutek? Pod ziemią robi się coraz ciaśniej, a geodeci, określa­jąc położenie lub przebieg kabli i rur, muszą być cały czas bardzo precy­zyjni i czujni. Mogą do tego celu używać trzech rodzajów wykrywaczy: liniowych (od których rozpoczynamy cykl prezentacji), punktowych lub magnetometrów.
Wykrywacz liniowy słu­ży do określania prze­biegu infrastruktury pod­ziemnej, przewodzącej prąd, w tym także rur PCV (PE), jeśli płynie w nich woda lub wpleciono w nie magnetycz­ny pasek. Lokalizator skła­da się z dwóch ściśle ze sobą współpracujących elementów: odbiornika i nadajnika. Dzię­ki tej specyficznej konstrukcji wykrywacz może pracować w dwóch trybach: galwanicz­nym i indukcyjnym. W pierw­szym nadajnik za pomocą cę­gów sygnałowych podłączony jest bezpośrednio do przewo­du podziemnego, a induko­wany w nim prąd wytwarza pole magnetyczne, którego obecność jest wychwytywa­na przez odbiornik. Opcja ta pozwala na w miarę dokład­ne (kilka centymetrów) określanie przebiegu linii pod­ziemnej oraz zapewnia spory zasięg trasowania (nawet do 3000 m). Wadą jest koniecz­ność bezpośredniego dostępu do kabla lub rury. Jeśli nato­miast urządzenia podziemne są całkowicie zasypane, ale znane jest ich orientacyjne położenie, wykorzystamy me­todę indukcyjną. Nadajnik nie jest wtedy przypięty do prze­wodu, ale postawiony na po­wierzchni nad nim i również indukuje prąd. W takiej kon­figuracji zmniejsza się i do­kładność (decymetry), i zasięg trasowania (do 500 m) Wykry­wacze z „wyższej półki” po­zwalają na jeszcze precyzyj­niejsze określanie przebiegu infrastruktury podziemnej w miejscach, gdzie jest jej bar­dzo dużo. Dzięki funkcjom CM (Current Measurement) i CD (Current Direction) umożliwiają identyfikację własnej linii poprzez pomiar prądu sygnałowego lub jego kierunku.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS