Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2005, Nr 6 (121) |


• Duże projekty - wysokie wymagania, czyli projekty ARiMR • Raport branży geodezyjnej 2004 • Rozmowa ze Stefano Morisim, wiceprezesem GIOU w Bentley Systems • Oferta studiów podyplomowych dla geodetów

powrót

Tadeusz Maciak, Dariusz Małyszko

GIS za darmo

Oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej, część II

ISO i OGC wspierają i koordynują działania w dziedzinie wolnego opro­gramowania GIS, które coraz częściej wchodzi do świata komercyjnego, zmieniając panujące tam reguły.
W pierwszej części publikacji (GEODETA 5/2005) przed­stawione zostały programy lub pakiety aplikacji do tworzenia SIP (GRASS, PostGIS, TerraView, OpenMap). Tym razem zajmiemy się narzędziami do przygotowywania aplikacji w inter­necie (MapServer, Virtual Terrain Pro­ject i GeoServer), bibliotekami najbardziej przydatnymi do zastosowań w systemach informacji przestrzennej (PROJ, GDAL, Visual Basic.NET GIS), a także oprogra­mowaniem GMT, PDFMap i Vis5D.

MapServer
MapServer służy do tworzenia prze­strzennych aplikacji internetowych. Wykorzystuje popularne systemy Open Source lub freeware, takie jak Shapelib, FreeType, Proj4 czy GDAL/OGR. Działa na platformach Linux/Apache oraz Microsoft Windows [1]. Podstawowym modułem MapServera jest aplikacja CGI (Common Gateway Interface) do dyna­micznego przetwarzania obrazów oraz danych. Obsługuje ona formaty wekto­rowe (ESRI shape, PostGIS, ArcSDE i in­ne), rastrowe (TIFF, geoTIFF, EPPL7, po­zostałe poprzez GDAL) oraz TrueType. Umożliwia tworzenie: map tematycz­nych przy wykorzystaniu podstawo­wych klas wyrażeń logicznych i regu­larnych, elementów map (legenda, mapa wzorcowa, skala) i ich wizualizację, opi­łe do indeksowania przestrzennych drzew quadtree dla pli­ków shape, swobodnego dostosowania danych wyjściowych do potrzeb użyt­kownika poprzez szablony, zmianę od­wzorowania czy bezpośrednie konfi­gurowanie poprzez internet. Ponadto MapServer wspiera wiele specyfikacji internetowych ustalonych przez OGC: WMS (Web Map Service, klient/serwer), nietransakcyjne WFS (Web Feature Ser-vice, klient/serwer), WMC (Web Map Context) oraz WCS (Web Coverage Servi­ce). Oprogramowanie MapServer zawie­ra system MapScript z językami skryp­towymi PHP, Perl, Python. MapScript to rozbudowane środowisko do tworzenia aplikacji i integracji danych w różnych formatach. Jeżeli dane posiadają skła­dowe przestrzenne dostępne poprzez ję­zyk skryptowy, to możliwe jest ich zo­brazowanie w postaci mapy. Moduł Perl DBI pozwala integrować dane niemal­że z dowolnej bazy (np. Oracle, Sybase, MySQL) z danymi SIP w postaci mapy (w tym samym odwzorowaniu) na przy­kład na stronie internetowej. MapSer-ver nie jest jeszcze pełnowartościowym systemem SIP, jednakże zapewnia pod­stawową funkcjonalność niezbędną w wielu zastosowaniach internetowych. Przykładem wykorzystania MapServera jest portal Minnesota DNR Recreation Compass (rys. 1) – przekierowuje użyt­kowników do ponad 10 000 stron inter­netowych, raportów i map obsługiwa­nych przez jedną aplikację.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS