Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2005, Nr 7 (122) |


• Być prezesem! • Nasze płace w 2004 roku • Rozmowa z dr. Witoldem Fedorowiczem-Jackowskim • Systemy i układy: co każdy geodeta wiedzieć powionien • Wejherowska alternatywa dla polskiego katastru DODATEK NAWI, a w nim m.in.: mapki dla odbiorników GPS

powrót

Krystian Pyka, Paweł Świerczek, Jacek Włodek

Ortofoto dla odważnych

Doświadczenia Małopolskiej Grupy Geodezyjno-Projektowej z wykorzystania zdjęć lotniczych i satelitarnych do kontroli rolniczych dopłat obszarowych

Fotogrametria w Polsce ma całkiem bogate tradycje, ale niemała ich część jest związana z pokonywaniem barier formalnych. Czy z teledetekcją pójdzie łatwiej? Jest na to szansa, pod warunkiem wszakże, że wyzbędziemy się dziwnej nieufności co do skuteczności zdalnych metod pozyskiwania informacji. Tam, gdzie działki są relatywnie duże, a rzeźba terenu nie komplikuje interpretacji, zdalne metody gwarantują obiektywną i szybką kontrolę.
W ubiegłym roku Unii Europejskiej przybyło dziesięciu nowych członków oraz 2,1 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych. Polski wkład to 1,4 mln wniosków, czyli tyle, ile składają Włosi, Hiszpanie i Francuzi razem wzięci. Litwa, druga pod względem liczby wniosków spośród nowych członków, zebrała ich niecałe 250 tys. Skoro jesteśmy liderem pod względem liczebności wniosków, to potrzebny jest nam sprawny system kontroli zasadności dopłat obszarowych.
Unia Europejska nie określa szczegółowo technologii prowadzenia prac kontrolnych, jedynie wskazuje narzędzia i definiuje warunki brzegowe. W zakresie metody teledetekcyjnej poszukiwane są dopiero optymalne rozwiązania. Rozważanych jest wiele wariantów, w tym: odważny – ograniczający się tylko do kontroli kameralnej na podstawie ortofotomap wielospektralnych oraz zachowawczy, w którym najpierw działki rolne rozpoznaje się na ortofotomapach, a potem wszystko sprawdza w terenie (tzw. systematic RFV – Rapid Field Visits).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS