Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2005, Nr 7 (122) |


• Być prezesem! • Nasze płace w 2004 roku • Rozmowa z dr. Witoldem Fedorowiczem-Jackowskim • Systemy i układy: co każdy geodeta wiedzieć powionien • Wejherowska alternatywa dla polskiego katastru DODATEK NAWI, a w nim m.in.: mapki dla odbiorników GPS

powrót

Jerzy Przywara

Z motyką na słońce

Rozmowa z dr. Witoldem Fedorowiczem-Jackowskim, prezesem obchodzącej 10-lecie firmy Geosystems Polska

Skąd u prezesa firmy zajmującej się supernowoczesnymi technologiami zainteresowanie starojapońskim stylem walk aikido?

Zaczęło się od pewnego Francuza, którego spotkałem podczas podróży po Tunezji w 1975 roku. Któregoś ranka na plaży obserwowałem, jak trenował dziwne figury. Ponieważ nie znałem francuskiego, w języku „migowym” zapytałem go, co robi. Okazało się, że ćwiczył aikido. Zacząłem poznawać filozofię tego sportu, metody walki i wciągnęło mnie to. Trenuję do dzisiaj, a w naszym klubie na Ursynowie regularnie uprawia sztukę aikido ponad 150 osób. Ubocznym „skutkiem” tamtego spotkania było to, że nauczyłem się francuskiego.
Drugą moją pasją jest alpinizm. Dla pokolenia wchodzącego w dorosłe życie w latach 70. i 80. góry stwarzały jakby inny wymiar rzeczywistości. Jedyny obszar wolności i odpowiedzialności. Tam można się było spełnić: samemu wyznaczyć cel i go zrealizować. Na dole o wszystkim decydowała przecież „przewodnia siła narodu”.

Co geograf z wykształcenia może mieć do roboty w dziedzinie teledetekcji?
Zaczynałem w roku 1979 w OPOLiS [Ośrodek Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych – red.] w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Była to wielka szansa, zarówno na poznanie nowych technologii przetwarzania obrazów, jak i na nawiązanie kontaktów. OPOLiS wysyłał ludzi na szkolenia do czołowych placówek na całym świecie: w Kanadzie, USA, Francji czy ZSRR. Prowadziliśmy projekty związane z prognozowaniem plonów i leśnictwem, programem Interkosmos, pozyskiwaniem i przetwarzaniem zdjęć radarowych i termalnych. W latach 1982-83 miałem okazję pracować w Bagdadzie, gdzie wykonywaliśmy mapy użytkowania ziemi i geomorfologiczne, a także prowadziliśmy badania dynamiki wydm. Wtedy poznałem całą Mezopotamię zarówno z analiz zdjęć satelitarnych, jak i wędrówek w terenie. To fascynujące interpretować te wszystkie biblijne miejsca, prawie ich dotykać.
W końcu lat 80. pracowałem w Tunezji w ramach projektu Banku Światowego związanego z inwentaryzacją zasobów leśnych i pastwisk. Miałem tam pierwszy zawodowy kontakt z... polskimi leśnikami. Byli oni wyjątkowymi fachowcami, dzięki którym wiele się nauczyłem.
I choć w sensie zawodowym w IGiK działo się dużo ciekawych rzeczy, to trzeba było jeszcze jakoś przeżyć. Ponieważ byłem członkiem klubu wysokogórskiego, malowałem kominy i inne wysokie konstrukcje. W ciągu kilku dni zarabiałem przy tej robocie tyle, co w instytucie w ciągu miesiąca.


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS