wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2011, Nr 5 (192) |


• O GIS-ie w spisie z Januszem Dygaszewiczem i Agnieszką Nowakowską • Tradycja zobowiązuje – rozmowa z prof. Witoldem Prószyńskim • Skok w ISOK • Monitorowanie zagrożeń powodziowych w Bytomiu • Do Niemiec z tyczką • Opiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości • Lidarem ze śmigłowca

powrót

Katarzyna Chowaniec

Nie tylko szybkość

WMS w aplikacjach GIS: MicroStation, AutoCAD Map 3D, ArcGIS i Quantum GIS Mimas

Każda firma specjalizująca się w oprogramowaniu GIS dąży do zapewnienia użytkownikom możliwości korzystania poprzez usługi WMS i WFS z danych geoprzestrzennych dostępnych na różnego rodzaju portalach geoinformacyjnych. Coraz większa różnorodność aplikacji sprawia jednak, że wybór odpowiedniego narzędzia pracy mocno się komplikuje.

Chcąc nieco rozjaśnić sytuację, poddałam analizie implementację usługi WMS w czterech programach dobranych w taki sposób, aby zapewniły ocenę w możliwie wielu aspektach. Wybrałam uniwersalne platformy CAD: MicroStation v8i SelectSeries2 firmy Bentley i AutoCAD Map 3D w wersji 2009 firmy Autodesk, a także specjalistyczne narzędzia GIS: ArcGIS (9.3) firmy Esri i Quantum GIS Mimas fundacji OSGeo. Ocena implementacji polegała przede wszystkim na określeniu czasu, w jakim wczytywane są dane geoprzestrzenne zróżnicowane pod względem skali i jakości opracowania. Ponadto przeanalizowałam możliwość edycji metadanych oraz obsługę interfejsu użytkownika w każdej aplikacji.

WMS to usługa umożliwiająca przeglądanie danych geoprzestrzennych w postaci plików rastrowych. Została zestandaryzowana normą ISO 19128, a Open Geospatial Consortium (OGC) opracowało kilka wariantów jej specyfikacji. Efektem rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej jest publikowanie tego rodzaju danych na wszelkiego rodzaju portalach internetowych związanych z geodezją i GIS. W Polsce działa krajowy geoportal – serwis Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (www.geoportal.gov.pl) oparty na wymaganiach zdefiniowanych w dyrektywie INSPIRE i standardach technicznych norm ISO. Jego podstawową rolą jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do danych geodezyjnych i kartograficznych zorganizowanych w dwa zbiory: mapy i metadane. Obecnie udostępnione są m.in. ortofotomapy lotnicze i satelitarne, mapy topograficzne, tematyczne (np. hydrograficzne), a także dane katastralne...

Pełna treśc artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS