wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2011, Nr 5 (192) |


• O GIS-ie w spisie z Januszem Dygaszewiczem i Agnieszką Nowakowską • Tradycja zobowiązuje – rozmowa z prof. Witoldem Prószyńskim • Skok w ISOK • Monitorowanie zagrożeń powodziowych w Bytomiu • Do Niemiec z tyczką • Opiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości • Lidarem ze śmigłowca

powrót

Andrzej Pachuta, Artur Adamek, Zdzisław Kurczyński, Janusz Walo, Kinga Węzka

Geodezja na biegunach

90-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Udział pracowników, doktorantów i studentów w badaniach polarnych

Do ciekawszych prac Wydziału Geodezji i Kartografii PW zarówno ze względu na tematykę, jak i miejsce ich prowadzenia, z pewnością można zaliczyć badania polarne. Sięgnęły one obu biegunów, przyczyniając się do rozwoju nie tylko samej geodezji, ale również innych dziedzin nauki związanych z tematyką polarną.

Historia udziału pracowników i studentów WGiK PW w badaniach obszarów podbiegunowych sięga roku 1957. Wtedy to bowiem członkiem pierwszej ekspedycji arktycznej organizowanej podczas II Roku Geofizycznego był prof. Jerzy Fellmann, późniejszy dziekan Wydziału. W następnym roku w wyprawie Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na przeciwległy kraniec świata (Antarktydę) wzięli udział późniejsi profesorowie Janusz Śledziński i Zbigniew Ząbek. W sumie pracownicy, studenci oraz doktoranci WGiK uczestniczyli w kilkunastu wyprawach naukowych, których większość była zorganizowana we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN (szczegółowy wykaz poniżej). Połowa tych wypraw polarnych odbyła się w ostatnich latach (2003-09) i na ten okres przypada szczególnie intensywna działalność naukowo-badawcza. Wiązała się ona głównie z wdrażaniem najnowszych technologii pomiarowych, takich jak satelitarne wyznaczanie pozycji GNSS oraz naziemne skanowanie laserowe.

Pierwszą polską wyprawę na Antarktydę zorganizował w 1958 roku Instytut Geofizyki PAN do radzieckiej stacji w Oazie Bungera. Stacja ta przekazana została oficjalnie Polsce w styczniu 1959 roku i otrzymała nazwę im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego (profesora geofizyki, uczestnika wyprawy na Antarktydę na statku „Belgica” w latach 1897-99). W wyprawie w latach 1958/59 wzięło udział 3 geodetów, w tym dwóch wspomnianych już pracowników WGiK PW: Janusz Śledziński i Zbig­niew Ząbek [Śledziński i in., 1982]. Kierownikiem wyprawy był także geodeta Wojciech Krzemiński (pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii blisko związany z Politechniką Warszawską, której był absolwentem, a na WGiK prowadził przez pewien czas zajęcia z geofizyki geodezyjnej)...

Pełna treśc artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS