Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2011, Nr 5 (192) |


• O GIS-ie w spisie z Januszem Dygaszewiczem i Agnieszką Nowakowską • Tradycja zobowiązuje – rozmowa z prof. Witoldem Prószyńskim • Skok w ISOK • Monitorowanie zagrożeń powodziowych w Bytomiu • Do Niemiec z tyczką • Opiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości • Lidarem ze śmigłowca

powrót

Rozmawiała Barbara Stefańska

Od kreślenia do malowania

Rozmowa z Anną Siłuch, geodetką, pracownikiem Starostwa Powiatowego w Piasecznie, a po godzinach - artystką plastykiem

GEODETA: Jak się zaczęła pani przygoda z malarstwem?
ANNA SIŁUCH: Zawsze lubiłam rysować. Zdawałam maturę z historii sztuki i próbowałam dostać się na studia plastyczne, ale nie wyszło. Za namową rodziców poszłam więc do studium geodezyjnego, a potem na studia inżynierskie na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Na pewien czas zrezygnowałam z rysowania i malowania z powodu obowiązków rodzinnych i zawodowych, ale od dziesięciu lat nadrabiam zaległości. Dotychczas moje prace były pokazywane na 25 wystawach zbiorowych i 3 indywidualnych.

Malowanie jest więc dla pani odskocznią od pracy?
Tak. Myślę, że pewne rzeczy należy w życiu rozdzielać: rodzina, praca, hobby. Kiedy wyjeżdżam na plener, zapominam o obowiązkach, decyzjach – tylko patrzę i maluję. Z drugiej strony umiejętności zdobyte w geodezji bardzo się przydają. Geodeta ma sprawną rękę. Kiedy studiowałam, duży nacisk kładziono na rysunek techniczny; kreśliłam warstwice bez używania krzywików. Potem wykonywałam z mężem scalenia, zaczynając od nakłucia siatki na metalową planszę aż do oddania mapy o pełnej treści. To już odległe czasy, ale dzięki temu wykształciłam zdolności manualne. Oprócz nich potrzeba trochę talentu plastycznego, ale przede wszystkim dużo praktyki, która czyni mistrza. Cały czas uczę się malować i poszukuję nowych form wyrazu, takich jak rysowanie piórkiem i tuszem kreślarskim lub ekoliną...

Pełna treść wywiadu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS