Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2011, Nr 4 (191) |


• Skartować Armagedon • Nasz człowiek w Sèvres – wywiad z Włodzimierzem Lewandowskim z BIPM • Geodezja nad fiordami – mówi Krzysztof Dymek z Tønsberg w Norwegii • Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem ISPiK • Opracowanie pomiarów statycznych z użyciem systemu EPN • Bo obowiązuje EWID! • ...

powrót

Jan Cisak

Nie byliśmy bez opieki

W przededniu beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II

O papieżu Polaku pisaliśmy na łamach GEODETY nie tylko po jego śmierci w kwietniu 2005 roku, ale również z okazji 27. rocznicy wyboru (październik 2005 r.) czy 1. rocznicy śmierci (kwiecień 2006 r.). Ścieżki Ojca Świętego wielokrotnie przecinały się z losami geodetów, a często nawet sama myśl o nim była dla nich pomocą i oparciem. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji wspomnienia związane z papieżem snuje dr Jan Cisak z IGiK.

Jest południe 19 listopada 1978 roku, miesiąc po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Statek PŻM „Zawichost” odpływa od Wybrzeża Kościuszkowskiego w Gdyni. Na pokładzie oprócz załogi znajduje się 15 członków Polskiej Wyprawy na Antarktydę do Stacji im. A.B. Dobrowolskiego w Oazie Bungera. Pięciu z nich to geodeci, w tym kierownik wyprawy doc. Wojciech Krzemiński, Seweryn Mroczek i ja (my trzej z Instytutu Geodezji i Kartografii), a także Andrzej Pachuta i Zbigniew Battke (fot. 1).
Wszyscy mamy program naukowy szczegółowo przygotowywany na wiele miesięcy przed wyprawą. Naszym zadaniem będzie wykonanie zdjęć lotniczych ze śmigłowca z pomiarem fotopunktów do opracowania mapy topograficznej, wyznaczenie pozycji punktu sieci lokalnej z pomiaru astronomicznego, wykonanie zdjęcia grawimetrycznego okolic stacji z nawiązaniem grawimetrycznym punktu w Oazie do punktu w radzieckiej stacji Mirnyj oraz pomiar zmian zachodzących w strefie marginalnej lądolodu i Oazy Bungera. Mimo nawału pracy przed wyjazdem i podniecenia wyprawą nie zapomnieliśmy o oddaniu się pod opiekę Najwyższego. Po mszy świętej wpadliśmy na pomysł zawiezienia na Antarktydę jakiegoś symbolu naszej polskości i wiary. No i oczywiście uczczenia tego wielkiego wydarzenia w życiu Polaków, jakim było wstąpienie na tron papieski naszego rodaka. W sklepiku z dewocjonaliami kupiliśmy to, co wydawało nam się najbardziej trwałe i symbolizujące nasz kraj i wiarę jego mieszkańców – ryngraf z polskim orłem i wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Aby wyrazić naszą radość i podkreślić obecność na Antarktydzie w czasie pontyfikatu papieża Polaka, postanowiliśmy na skale w Polskiej Stacji Antarktycznej umieścić wraz z ryngrafem mosiężną płytkę z napisem: „W roku I-szym pontyfikatu Jana Pawła II”. Mechanicy na statku znaleźli kawałek płytki, a my sami wykonaliśmy ten napis. Grawerka nie jest profesjonalna i widać krzywe litery, ale treść odzwierciedlała nasze odczucia...

Pełna treśc artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS