Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2011, Nr 4 (191) |


• Skartować Armagedon • Nasz człowiek w Sèvres – wywiad z Włodzimierzem Lewandowskim z BIPM • Geodezja nad fiordami – mówi Krzysztof Dymek z Tønsberg w Norwegii • Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem ISPiK • Opracowanie pomiarów statycznych z użyciem systemu EPN • Bo obowiązuje EWID! • ...

powrót

Anna Wardziak

Jest spory wybór

Imponująca liczba ponad dwóch tysięcy miejsc w klasach pierwszych w szkołach kształcących w zawodzie technik geodeta (4-letnich technikach i 2-letnich szkołach policealnych) już w zasadzie nie dziwi. Rok temu było podobnie. Interesujące są natomiast wyniki ubiegłorocznego tzw. egzaminu zawodowego. Zdało go o 20 proc. więcej młodych adeptów geodezji niż rok wcześniej.

Imponująca liczba ponad dwóch tysięcy miejsc w klasach pierwszych w szkołach kształcących w zawodzie technik geodeta (4-letnich technikach i 2-letnich szkołach policealnych) już w zasadzie nie dziwi. Rok temu było podobnie. Interesujące są natomiast wyniki ubiegłorocznego tzw. egzaminu zawodowego. Zdało go o 20 proc. więcej młodych adeptów geodezji niż rok wcześniej.

Podobnie jak rok temu poprosiliśmy dyrektorów i nauczycieli o wypełnienie przygotowanej przez nas ankiety, na podstawie której stworzyliśmy przegląd szkół. Przyjęliśmy, że miarą jakości pracy szkoły są wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i matury. Powinna ona stworzyć uczniom warunki do przyswajania wiedzy i zdobywania umiejętności, które umożliwią nie tylko zdanie egzaminów, ale będą też podstawą dalszych sukcesów. Te warunki to m.in. wyposażenie szkół w fachowy sprzęt i specjalistyczne oprogramowanie, które choć systematycznie się poprawia, wciąż jest bardzo zróżnicowane. Część szkół nadal nie spełnia pod tym względem standardów specyficznych dla zawodu.
Wśród placówek kształcących geodetów są takie, których tradycja sięga ponad półwiecza (najstarsze to szkoły w Warszawie, Łodzi, Katowicach czy Poznaniu), ale sporą grupę (blisko połowa!) stanowią te, które wystartowały po 2000 r. W tym roku dołączy do nich technikum w Myszkowie. Zdecydowana większość to placówki publiczne, ale mamy też jedno prywatne technikum (Świecie) i kilka prywatnych szkół policealnych...

Pełna treśc artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS