Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2011, Nr 4 (191) |


• Skartować Armagedon • Nasz człowiek w Sèvres – wywiad z Włodzimierzem Lewandowskim z BIPM • Geodezja nad fiordami – mówi Krzysztof Dymek z Tønsberg w Norwegii • Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem ISPiK • Opracowanie pomiarów statycznych z użyciem systemu EPN • Bo obowiązuje EWID! • ...

powrót

Kazimierz Dudzik

Bo obowiązuje EWID!

Wdrażany od początku ubiegłego dziesięciolecia standard SWDE został zaakceptowany i jest powszechnie stosowany w procedurach wymiany oraz zasilania baz danych ewidencyjnych. Dla poprawnej realizacji mo­dernizacji EGiB kluczowe staje się stanowisko firm udostępniających aplikacje do jej prowadzenia. Niniejszy artykuł jest próbą oceny w tym zakresie działań autorów programu EWID2007.

Oceniając wymagane przez program EWID warunki i możliwości zasilenia rejestru publicznego, jakim jest niewątpliwie ewidencja gruntów i budynków (EGiB), należy je odnieść do obowiązujących w tym zakresie przepisów i norm, w tym:
1. ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU nr 64 poz. 565),
2. rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 38 poz. 454),
3. zarządzenia nr 16 głównego geodety kraju z 3 listopada 2003 r. w sprawie wytycznych techniczno-organizacyjnych dotyczących prowadzenia EGiB – Instrukcja Techniczna G-5 Ewidencja gruntów i budynków.
W tych przepisach zawarto najistotniejsze ustalenia dotyczące prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, a jednym z ich kluczowych elementów jest opis formatu SWDE. W szeroko realizowanych pracach modernizacji EGiB problem zasilenia prowadzonej bazy danych jest newralgiczny i stanowi istotny element toczących się postępowań przetargowych.

Przyjrzyjmy się na wstępie aspektowi wzbogacania formatu SWDE o nowe obiekty przez autorów EWID-a (działających obecnie w komercyjnej firmie Geomatyka z Krakowa). Na stronie internetowej Geomatyki 18 marca 2011 r. znajdujemy opracowanie pod nazwą: „Opisy technologii aktualizacji bazy danych EWID2007 po modernizacji EGiB za pomocą SWDE”. Możemy w nim przeczytać: „Do aktualizacji EGiB wykorzystywany jest plik w formacie SWDE zawierający Rozszerzony Katalog Obiektów Ewidencyjnych (do pobrania tutaj: v7.5-v7.7, v7.8), który w odróżnieniu od Katalogu Podstawowego zdefiniowanego w instrukcji G5 umożliwia wymianę danych bez żadnej straty. W przypadku zastosowania Podstawowego Katalogu Obiektów Ewidencyjnych następujące obiekty i atrybuty (które nie są w nim zdefiniowane) zostaną utracone”. W tym miejscu pojawia się dramatyczna lista rzekomo traconych danych zawierająca 37 pozycji.
Trzeba przyznać, iż jest to oryginalne podejście do stosowania obowiązującego prawa, tym bardziej że firma komercyjna ostrzeżenia te kieruje do starostw powiatowych prowadzących ewidencję gruntów i budynków. Jak widać, autorzy EWID-a arbitralnie wskazują, że przewidywany w obowiązujących przepisach zakres danych ewidencyjnych jest wadliwy i ostrzegają urzędy w gruncie rzeczy przed prowadzeniem bazy danych ewidencyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie to dane tracimy...

Pełna treśc artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS