Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2011, Nr 4 (191) |


• Skartować Armagedon • Nasz człowiek w Sèvres – wywiad z Włodzimierzem Lewandowskim z BIPM • Geodezja nad fiordami – mówi Krzysztof Dymek z Tønsberg w Norwegii • Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem ISPiK • Opracowanie pomiarów statycznych z użyciem systemu EPN • Bo obowiązuje EWID! • ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Przywara

Bez bujania w chmurach

Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych w Gliwicach

GEODETA: Kiedy ISPiK rozpoczynał działalność w 1998 roku, klocki na rynku oprogramowania w geodezji i okolicach były już poukładane.
ANDRZEJ SAMBURA:
I tak, i nie. Po pierwsze, te klocki grały w inną grę. Po drugie, my skierowaliśmy ofertę do innych klientów. Po trzecie, zaoferowaliśmy zupełnie inne usługi. Przede wszystkim dzięki naszym rozwiązaniom ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej stały się widoczne we własnych urzędach, a ściśle mówiąc – widoczne stały się zgromadzone w nich dane. Ułatwiliśmy dostęp do ewidencji gruntów, do wszelkich materiałów geodezyjnych, a także do innych danych. Niewątpliwie początki ISPiK wynikały z moich doświadczeń australijskich. Struktura i zadania samorządów są tam podobne do naszych, natomiast ogrom kontynentu i mała populacja spowodowały, że dawno temu wprowadzono informatyczne wspomaganie działalności samorządów.

Nie zajęliście się ewidencją gruntów i budynków oraz budową kolejnego systemu do jej obsługi.
Byliśmy szczebel wyżej. Zaczęliśmy od hurtowni danych, które „wyciągały” informacje georeferencyjne, a na to nakładaliśmy dane pochodzące z innych wydziałów urzędu dotyczące np. komunikacji, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa publicznego.

Jak łączycie działalność komercyjną z badaniami i rozwojem?
Od początku przyjęliśmy, że rozwijamy własną technologię, a nie próbujemy budowy jakichś aplikacji na bazie niesłychanie drogich w tamtym czasie technologii amerykańskich. Naszym rynkiem są średnie jednostki samorządowe. Z uwagi na lokalizację firmy naturalnym celem było 19 powiatów grodzkich w województwie śląskim – położonych blisko siebie i nie ubogich. Wchodziliśmy ze stosunkowo tanimi produktami i właściwie nie mieliśmy konkurencji na rynku. Wydaje się, że wykorzystaliśmy to do maksimum. Jednak brakowało nam pieniędzy na rozwój technologii. Nie wystarczała prosta reprodukcja: sprzedaż, generowanie zysku i przeznaczanie go na badania. Ponieważ jednak jesteśmy spółką akcyjną, mogliśmy szukać dofinansowania na rynku. Przeszliśmy przez trzy tury dofinansowania z emisji dodatkowych akcji.

Status spółki akcyjnej pomógł?
Decyzja o utworzeniu spółki akcyjnej, a nie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wynikała z tego, że chcieliśmy mieć wśród udziałowców Politechnikę Śląską i IGiK z Warszawy, czyli jednostki z sektora finansów publicznych. Dzięki temu udało nam się uzyskać spore środki na projekt celowy związany z budową regionalnego systemu informacji przestrzennej dla woj. śląskiego. To również dało pieniądze na rozwój i stworzenie nowych rozwiązań...

Pełna treśc wywiadu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS