Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2011, Nr 4 (191) |


• Skartować Armagedon • Nasz człowiek w Sèvres – wywiad z Włodzimierzem Lewandowskim z BIPM • Geodezja nad fiordami – mówi Krzysztof Dymek z Tønsberg w Norwegii • Rozmowa z Andrzejem Samburą, prezesem ISPiK • Opracowanie pomiarów statycznych z użyciem systemu EPN • Bo obowiązuje EWID! • ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Królikowski

Geodezja nad fiordami

Rozmowa z Krzysztofem Dymkiem, wieloletnim kierownikiem Biura Geodezji w Tonsberg, o wdrażaniu nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w tej norweskiej gminie

GEODETA: Tønsberg była jedną z pierwszych norweskich gmin, które opracowały mapę cyfrową.
KRZYSZTOF DYMEK: Próby prowadzono od 1988 roku. Dopiero po dziesięciu latach, w 1997 roku, mieliś­my pełne pokrycie gminy cyfrową mapą zasadniczą. Pierwsza cyfrowa mapa tematyczna powstała w 1995 roku i krótko po wydaniu została nagrodzona na ogólnokrajowej konferencji geodetów. To właśnie wtedy gmina Tønsberg zaistniała w norweskiej geodezji. Ponadto w 1993 roku zaczęliśmy wektoryzować mapę ewidencji gruntów. Digitalizację EGiB dla całej gminy wykonano w ciągu czterech lat. Byliś­my pierwszą gminą w Norwegii, której udało się to osiągnąć. Teraz poziom geodezji w Tønsberg jest nieporównanie wyższy niż wtedy, kiedy zaczynałem tu pracę, bo nie dość, że wszystkie mapy były w formie papierowej, to na dodatek w archiwum panował bałagan. Digitalizacja była jednak wyjątkowo pracochłonnym procesem. Głównym problemem okazało się opracowanie standardów danych przestrzennych, bo w Norwegii nie było wówczas sprawdzonych ogólnokrajowych rozwiązań w tym zakresie. Pamiętam, jak latem 1989 roku siedziałem z jednym z moich współpracowników w ogródku pod drzewem i zastanawialiśmy się, jak kodować poszczególne obiekty. Te rozwiązania miały wówczas służyć tylko naszej gminie.

Byliście pionierami także w budowaniu geoportalu.

Jego koncepcja powstała mniej więcej w roku 1996, a więc gdy internet dopiero raczkował. Głównym bodźcem były kwestie finansowe. Na całą gminę mieliśmy wówczas około 30 licencji na oprogramowanie GIS, z czego na Biuro Geodezji przypadało 10. Potrzeby były jednak znacznie większe, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie urzędnikom dostępu do naszych baz danych, nie mówiąc już o udostępnianiu ich zwykłym obywatelom, choć wówczas nikt nie widział jeszcze takiej potrzeby. Dlatego pomyślałem, że można by wykorzystać do tego celu internet. Wtedy urzędnicy nie musieliby zaprzątać nam głowy, gdy potrzebują jakichś danych. Teraz dzięki geoportalowi zamiast 30 wystarcza nam 15 licencji.

Ile trwało jego wdrażanie?

Silnik GeoMedia Web Map kupiliśmy za 200 tys. koron w 2002 roku, a geoportal był gotowy po około pół roku, choć na początku była to bardzo prosta wersja. Od tego czasu serwis znacznie się zmienił.

Trudno było przekonać przełożonych do tego pomysłu?

Miałem to szczęście, że byłem wówczas szefem ekonomicznym, a mój przełożony miał do mnie zaufanie. Poza tym zostało nam w budżecie trochę pieniędzy, które mogliśmy przeznaczyć na geoportal.

Jakie są zadania gminy z zakresu geodezji w świetle norweskiego prawa?
Zacznijmy od tego, że prywatne wykonawstwo geodezyjne nie jest rozpowszechnione w Norwegii na taką skalę, jak w Polsce. To, co geodeci wykonują w Polsce, tu leży przede wszystkim w gestii gmin. Jesteśmy więc całkowicie odpowiedzialni za ewidencję gruntów, budynków i lokali oraz związane z tym pomiary, choć wykonujemy też zadania, które w odniesieniu do ksiąg wieczystych w Polsce wykonywałby notariusz. Prowadzimy cyfrową mapę zasadniczą dla opracowań w skalach powyżej 1:5000 i mapę bonitacyjną, jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie baz planowania przestrzennego, zajmujemy się lokalnymi osnowami. Oczywiście, bardziej ambitne zadania, typu wykonywanie zdjęć lotniczych, realizują wyłącznie firmy...

Pełna treśc wywiadu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS