Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2008, Nr 4 (155) |


• Pomiary triangulacyjne Łodzi • O geodezji i nie tylko – mówi Florian Romanowski • Karetki pogotowia z GPS • Uwagi do nowego prawa geodezyjnego • Równi i równiejsi w TBD • Paszportyzacja w ASTER • Dodatek SKANERY LASEROWE

powrót

Dariusz Felcenloben

Bez zbędnych ograniczeń

Z wprowadzeniem dyrektywy INSPIRE wiąże się konieczność dokonania przeglądu istniejącego prawa określającego zasady gromadzenia, prowadzenia i udostępniania informacji z rejestrów publicznych, w tym baz georeferencyjnych, i dostosowania ich do wymogów określonych w dyrektywie.

Przyjęcie przez Parlament Europejski dyrektywy INSPIRE zobowiązuje Polskę do terminowego (15 maja 2009 r.) wprowadzenia do krajowego prawa przepisów ustanawiających Polską Infrastrukturę Informacji Przestrzennej (PIIP). Podkreślić wypada, że zobowiązanie do implementacji dyrektywy do porządku prawnego państw członkowskich wynika z art. 249 ust. 3 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, z zastrzeżeniem, że poszczególne kraje dysponują pewną swobodą w zakresie wyboru formy i środków (w szczególności wyboru organu, formy aktu, procedury prawodawczej), co do wprowadzenia dyrektywy do krajowego systemu prawnego. Ustanowione dyrektywy UE wiążą zatem państwa członkowskie w odniesieniu do końcowego rezultatu, jaki ma być osiągnięty.

Dokonując przeglądu istniejących przepisów określających zasady prowadzenia baz georeferencyjnych, przyjąć należy, że celem wdrożenia dyrektywy INSPIRE jest ustanowienie takiego zespołu środków prawnych, organizacyjnych i technicznych, które zapewniłyby powszechny dostęp do danych przestrzennych, o których mowa w załącznikach nr 1, 2 i 3 do dyrektywy (patrz ramka poniżej), i związanych z nimi usług niezbędnych do realizacji polityki Wspólnoty dotyczącej środowiska. Przyjęcie takiego założenia pozwoli bowiem na wypracowanie odpowiednich regulacji prawnych, które uwzględniać winny charakter poszczególnych informacji udostępnianych z zasobu geodezyjnego i kartograficznego (zgik), a także stosować się do ograniczeń okreś­lonych innymi przepisami prawa krajowego czy też wspólnotowego...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS