Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2008, Nr 4 (155) |


• Pomiary triangulacyjne Łodzi • O geodezji i nie tylko – mówi Florian Romanowski • Karetki pogotowia z GPS • Uwagi do nowego prawa geodezyjnego • Równi i równiejsi w TBD • Paszportyzacja w ASTER • Dodatek SKANERY LASEROWE

powrót

Jerzy Przywara

O windzie, co pamięta czasy Bieruta

Spotkania z przedstawicielami służby geograficznej Wojska Polskiego organizowane są cyklicznie przez dystrybutora produktów Leica Geosystems Geospatial Imaging – firmę Geosystems Polska z Warszawy. Są one okazją do przedstawienia najnowszych rozwiązań i trendów na światowym rynku geoinformatycznym.

Dysproporcja rynków geoinformatycznych: niemieckiego i polskiego wynika nie tylko ze środków przeznaczanych na tego typu technologie tam i tutaj, ale także z poziomu świadomości użytkowników w obu krajach. To najkrótszy wniosek z seminarium poświęconego zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych firmy Leica Geosystems w obronności, które pod koniec marca odbyło się w Wojskowym Centrum Geograficznym w Warszawie.

Podczas seminarium zaprezentowano m.in. funkcje najnowszej wersji oprogramowania ERDAS Imagine (v. 9.2) służącego do przetwarzania i analizowania obrazów satelitarnych oraz zintegrowanego pakietu Leica Photogrammetry Suite (LPS) do obróbki fotogrametrycznej. W ERDAS-ie, jak podaje producent, wprowadzono ponad 200 zmian i usunięto usterki, na które zwracali uwagę jego użytkownicy. W programie uwzględniono nowe sensory (satelity: Formosat, GeoEye-1, WorldView-1), poprawiono formaty kompresji danych ECW i JPG2000 oraz mozaikowanie. Narzędzie Terrain Prep Tool umożliwia z kolei wygenerowanie obrazu powierzchni utworzonej z 50 mln punktów. Ogólnie postawiono na przyspieszenie działania wielu funkcji, a tym samym na zwiększenie wydajności oprogramowania. Także sztandarowy produkt Leiki, jakim jest zestaw LPS, doczekał się licznych zmian. Można teraz m.in. wprowadzać więcej parametrów kamery, zastosowano nowe sensory (dla satelitów Alos i GeoEye-1), dodano możliwości orientacji wewnętrznej używanej przez firmę Applanix oraz usprawniono algorytm triangulacji...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS