wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2008, Nr 5 (156) |


• Wywiad z Vanessą Lawrence, szefową brytyjskiej Ordnance Survey • Nowe rozdanie w Elblągu, czyli 10. konferencja na temat ODGiK • Bogdan Grzechnik o geodezji na budowie dróg • MEDARD – edytor metadanych • Ewout Korpershoek o 164 latach Topcona • Zestawienie ręcznych dalmierzy laserowych • Ponad 3500 na ...

powrót

Anna Wardziak

Mierzą wysoko

Podczas jubileuszowej 30. Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej największe sukcesy odniosły szkoły geodezyjne z Białegostoku i Żelechowa.

Pierwszą reprezentował zwycięzca rywalizacji indywidualnej, drugą – najlepsza drużyna. „Debiutem trzydziestolecia” okrzyknięto udział szkoły z Bochni, która drużynowo zajęła 5. miejsce oraz miała jednego finalistę.

Natomiast stołeczny Zespół Szkół nr 14 reprezentowała aż trójka finalistów. Do sukcesów szkoły białostockiej – gospodarza tegorocznej olimpiady – wypada również zaliczyć znakomitą organizację imprezy.

Tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników zwycięzca jubileuszowej edycji konkursu Tomasz Tekień (fot. powyżej), uczeń 3. klasy Zes­połu Szkół Budowlano-Geo­dezyjnych w Białymstoku, powiedział: – Było trudno. Konkurencja ostra. A już w samym finale dużo zależało od szczęścia, od zestawu pytań, który się wylosuje. Trafiłem akurat na to, w czym czułem się mocny.
Jedną z odpowiedzi Tomka jury oceniło na maksymalną liczbę punktów. – Pytanie dotyczyło stosowanego w ewidencji gruntów podziału gruntów na klasy – wyjaśnia. – Ale generalnie trudno mi wskazać dziedzinę, w której czuję się najmocniejszy. Staram się we wszystkim równo rozkładać siły.

Również drużyna Tomka zajęła przyzwoite czwarte miejsce, ale jego zdaniem zadania w terenie nie były łatwe. – Dostaliśmy sprzęt, mapę terenu, wykaz współrzędnych. W pierwszym zadaniu mieliśmy wytyczyć punkty o znanych współrzędnych. W drugim – wyznaczyć wysokość obiektu niedostępnego do bezpośredniego pomiaru. Dużo obliczeń, a nawet nie mieliśmy na czym usiąść – podkreśla. Cóż, takie są uroki zawodu. – Zamierzam kontynuować naukę w dotychczasowym kierunku, studiować i w przyszłości zostać geodetą. Ale na wybór uczelni mam jeszcze trochę czasu.
Wprawdzie Tomkowi do zakończenia nauki pozostał jeszcze rok, ale nie może spocząć na laurach. Warunkiem studiowania jest zdanie matury. Obowiązuje on wszystkich 10 finalistów olimpiady i jeśli go spełnią, uczelnie publiczne kształcące w tym kierunku stoją przed nimi otworem...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS