Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2008, Nr 5 (156) |


• Wywiad z Vanessą Lawrence, szefową brytyjskiej Ordnance Survey • Nowe rozdanie w Elblągu, czyli 10. konferencja na temat ODGiK • Bogdan Grzechnik o geodezji na budowie dróg • MEDARD – edytor metadanych • Ewout Korpershoek o 164 latach Topcona • Zestawienie ręcznych dalmierzy laserowych • Ponad 3500 na ...

powrót

Anna Wardziak

Mierzą wysoko

Podczas jubileuszowej 30. Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej największe sukcesy odniosły szkoły geodezyjne z Białegostoku i Żelechowa.

Pierwszą reprezentował zwycięzca rywalizacji indywidualnej, drugą – najlepsza drużyna. „Debiutem trzydziestolecia” okrzyknięto udział szkoły z Bochni, która drużynowo zajęła 5. miejsce oraz miała jednego finalistę.

Natomiast stołeczny Zespół Szkół nr 14 reprezentowała aż trójka finalistów. Do sukcesów szkoły białostockiej – gospodarza tegorocznej olimpiady – wypada również zaliczyć znakomitą organizację imprezy.

Tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyników zwycięzca jubileuszowej edycji konkursu Tomasz Tekień (fot. powyżej), uczeń 3. klasy Zes­połu Szkół Budowlano-Geo­dezyjnych w Białymstoku, powiedział: – Było trudno. Konkurencja ostra. A już w samym finale dużo zależało od szczęścia, od zestawu pytań, który się wylosuje. Trafiłem akurat na to, w czym czułem się mocny.
Jedną z odpowiedzi Tomka jury oceniło na maksymalną liczbę punktów. – Pytanie dotyczyło stosowanego w ewidencji gruntów podziału gruntów na klasy – wyjaśnia. – Ale generalnie trudno mi wskazać dziedzinę, w której czuję się najmocniejszy. Staram się we wszystkim równo rozkładać siły.

Również drużyna Tomka zajęła przyzwoite czwarte miejsce, ale jego zdaniem zadania w terenie nie były łatwe. – Dostaliśmy sprzęt, mapę terenu, wykaz współrzędnych. W pierwszym zadaniu mieliśmy wytyczyć punkty o znanych współrzędnych. W drugim – wyznaczyć wysokość obiektu niedostępnego do bezpośredniego pomiaru. Dużo obliczeń, a nawet nie mieliśmy na czym usiąść – podkreśla. Cóż, takie są uroki zawodu. – Zamierzam kontynuować naukę w dotychczasowym kierunku, studiować i w przyszłości zostać geodetą. Ale na wybór uczelni mam jeszcze trochę czasu.
Wprawdzie Tomkowi do zakończenia nauki pozostał jeszcze rok, ale nie może spocząć na laurach. Warunkiem studiowania jest zdanie matury. Obowiązuje on wszystkich 10 finalistów olimpiady i jeśli go spełnią, uczelnie publiczne kształcące w tym kierunku stoją przed nimi otworem...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS