Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2008, Nr 5 (156) |


• Wywiad z Vanessą Lawrence, szefową brytyjskiej Ordnance Survey • Nowe rozdanie w Elblągu, czyli 10. konferencja na temat ODGiK • Bogdan Grzechnik o geodezji na budowie dróg • MEDARD – edytor metadanych • Ewout Korpershoek o 164 latach Topcona • Zestawienie ręcznych dalmierzy laserowych • Ponad 3500 na ...

powrót

Jerzy Ostrowski

O analizach przestrzennych

XVII Szkoła Kartograficzna we Wrocławiu i Krzyżowej, 15-17 kwietnia 2008 r.

Szkoły kartograficzne, wzorowane na podobnych imprezach w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zainaugurowane u nas przed prawie ćwierćwieczem przez prof. Władysława Pawlaka z Zakładu Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, są już stałym punktem w kalendarzu spotkań polskich kartografów.

Imprezy te organizowane są głównie przez wrocławski ośrodek uniwersytecki przy współpracy najpierw z Komisją Kartograficzną, a od 2001 r. z Oddziałem Kartograficznym Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W połowie kwietnia odbyła się już siedemnasta taka Szkoła, tym razem na ważny i aktualny temat „Analizy przestrzenne w kartografii”. Według organizatorów, jej celem było „propagowanie i dyskusja nad problematyką analiz przestrzennych, ściśle związanych z systemami informacji geograficznej, które są obecnie podstawowym narzędziem pracy w wielu naukach przyrodniczych, geodezji i planowaniu przestrzennym”. W programie przewidziano trzy grupy tematyczne: teoretyczne podstawy analiz przestrzennych, analizy przestrzenne w metodyce kartograficznej oraz analizy przestrzenne w generalizacji kartograficznej.

W XVII Szkole Kartograficznej uczestniczyło ogółem 115 osób, w tym czterech gości zagranicznych (po dwóch z Czech i Rosji), co nie po raz pierwszy nadało imprezie charakter międzynarodowy, oraz – zgodnie z „nową”, ale dobrą tradycją – aż 25 studentów, głównie ze specjalizacji kartograficznych w Warszawie, Wrocławiu i Lub­linie.

Dość nietypowo przebiegł pierwszy dzień szkolenia, z odstąpieniem od przestrzeganej do tej pory „jedności miejsca”. Uroczyste otwarcie z powitalnymi przemówieniami dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) prof. Stanisława Staśki oraz dyrektora Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na tym wydziale prof. Jana Łobody, a także pierwsza sesja wykładowa odbyły się w nobliwym Oratorium Marianum w głównym gmachu uniwersyteckim. Następnie uczestnicy udali się w kilkugodzinną podróż do odległej o blisko 40 km wsi Krzyżowa w pobliżu Świdnicy. Połączone to było z atrakcyjną wycieczką krajoznawczą (co jest już regułą wrocławskich szkół), na której program złożyło się zwiedzenie zabytkowego śródmieścia Świdnicy, tamtejszego niezwykłego XVII-wiecznego protestanckiego Kościoła Pokoju, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNES­CO, oraz podziemnych tuneli i sztolni z okresu drugiej wojny światowej koło Walimia w Górach Sowich. W samej zaś Krzyżowej ponad setka uczestników mieszkała i dyskutowała w rozległej byłej posiadłości niemieckiej rodziny von Moltke, gdzie w listopadzie 1989 r. odbyła się pamiętna Msza Pojednania z udziałem polskiego premiera Tadeusza Mazowieckiego i niemieckiego kanclerza Helmuta Kohla...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS