Jerzy Ostrowski
O analizach przestrzennych
XVII Szkoła Kartograficzna we Wrocławiu i Krzyżowej, 15-17 kwietnia 2008 r.
Szkoły kartograficzne, wzorowane na podobnych imprezach w Niemczech i Wielkiej Brytanii, zainaugurowane u nas przed prawie ćwierćwieczem przez prof. Władysława Pawlaka z Zakładu Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, są już stałym punktem w kalendarzu spotkań polskich kartografów.
Imprezy te organizowane są głównie przez wrocławski ośrodek uniwersytecki przy współpracy najpierw z Komisją Kartograficzną, a od 2001 r. z Oddziałem Kartograficznym Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. W połowie kwietnia odbyła się już siedemnasta taka Szkoła, tym razem na ważny i aktualny temat „Analizy przestrzenne w kartografii”. Według organizatorów, jej celem było „propagowanie i dyskusja nad problematyką analiz przestrzennych, ściśle związanych z systemami informacji geograficznej, które są obecnie podstawowym narzędziem pracy w wielu naukach przyrodniczych, geodezji i planowaniu przestrzennym”. W programie przewidziano trzy grupy tematyczne: teoretyczne podstawy analiz przestrzennych, analizy przestrzenne w metodyce kartograficznej oraz analizy przestrzenne w generalizacji kartograficznej.
W XVII Szkole Kartograficznej uczestniczyło ogółem 115 osób, w tym czterech gości zagranicznych (po dwóch z Czech i Rosji), co nie po raz pierwszy nadało imprezie charakter międzynarodowy, oraz – zgodnie z „nową”, ale dobrą tradycją – aż 25 studentów, głównie ze specjalizacji kartograficznych w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.
Dość nietypowo przebiegł pierwszy dzień szkolenia, z odstąpieniem od przestrzeganej do tej pory „jedności miejsca”. Uroczyste otwarcie z powitalnymi przemówieniami dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) prof. Stanisława Staśki oraz dyrektora Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na tym wydziale prof. Jana Łobody, a także pierwsza sesja wykładowa odbyły się w nobliwym Oratorium Marianum w głównym gmachu uniwersyteckim. Następnie uczestnicy udali się w kilkugodzinną podróż do odległej o blisko 40 km wsi Krzyżowa w pobliżu Świdnicy. Połączone to było z atrakcyjną wycieczką krajoznawczą (co jest już regułą wrocławskich szkół), na której program złożyło się zwiedzenie zabytkowego śródmieścia Świdnicy, tamtejszego niezwykłego XVII-wiecznego protestanckiego Kościoła Pokoju, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, oraz podziemnych tuneli i sztolni z okresu drugiej wojny światowej koło Walimia w Górach Sowich. W samej zaś Krzyżowej ponad setka uczestników mieszkała i dyskutowała w rozległej byłej posiadłości niemieckiej rodziny von Moltke, gdzie w listopadzie 1989 r. odbyła się pamiętna Msza Pojednania z udziałem polskiego premiera Tadeusza Mazowieckiego i niemieckiego kanclerza Helmuta Kohla...
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY
powrót
|