wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2008, Nr 5 (156) |


• Wywiad z Vanessą Lawrence, szefową brytyjskiej Ordnance Survey • Nowe rozdanie w Elblągu, czyli 10. konferencja na temat ODGiK • Bogdan Grzechnik o geodezji na budowie dróg • MEDARD – edytor metadanych • Ewout Korpershoek o 164 latach Topcona • Zestawienie ręcznych dalmierzy laserowych • Ponad 3500 na ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Nowe rozdanie

X Konferencja z cyklu „Ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej” pt. „Rola geodezji w społeczeństwie informacyjnym”, Elbląg, 17-18 kwietnia

Obecność szefów służb geodezyjno-kartograficznych aż 9 krajów nadała elbląskiej imprezie prawdziwie międzynarodowy charakter. Na tym forum minister Tomasz Siemoniak złożył odpowiedzialność za losy geodezji w ręce Jolanty Orlińskiej, głównego geodety kraju. A gospodarz konferencji Florian Romanowski próbował przestawić branżę na nowe tory.

Tegoroczna edycja konferencji wyszła daleko poza ramy tego typu spotkania. Ważniejsze od przygotowanych zawczasu referatów były bezpośrednie kontakty przedstawicieli różnych krajów i różnych „gałęzi” geodezji. W kuluarach główny geodeta kraju Jolanta Orlińska odbyła serię rozmów z szefami służb geodezyjnych, m.in. z Vanessą Lawrence kierującą Ordnance Survey oraz zastępcą dyrektora Roskartografii Gienadijem Pobiedinskim.

Nie można też nie zauważyć faktu, że na sali obrad pojawił się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący geodezję. Tomasz Siemoniak zaczął w Elblągu od dwóch spraw związanych z podejściem obecnego rządu do geodezji i kartografii. Otóż premier i minister spraw wewnętrznych i administracji uznali, że sprawy geodezji i kartografii są najbliżej spraw administracji publicznej i dlatego od 1 lutego znalazły się one właś­nie w Departamencie Administracji Pub­licznej kierowanym przez Siemoniaka. Równie ważna była decyzja prezesa Rady Ministrów sprzed kilku tygodni o zmianie na stanowisku prezesa GUGiK. Objęcie tej funkcji przez Jolantę Orlińską minister określił jako kolejny krok na drodze porządkowania sytuacji i impuls do tego, żeby sprawy ważne, które znajdują się w gestii GGK, były w sposób dynamiczny, właściwy i z pełnym wsparciem kierownictwa resortu i premiera prowadzone.

Tomasz Siemoniak podkreślił, że jednym z pilnych zadań rządu jest wdrożenie dyrektywy INSPIRE. Niezbędna jest także nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (lub napisanie nowej – decyzja jeszcze nie zapadła) oraz rozporządzeń wykonawczych. Minister oczekuje w tej sprawie wskazań ze strony GGK. Zapowiedział też m.in. eliminowanie barier utrudniających dostęp do informacji przestrzennej zgromadzonej w rejestrach publicznych oraz jej wymianę w ramach administracji publicznej. Zmienione zostaną także przepisy nieprzystające do gos­podarki rynkowej i blokujące funkcjonowanie podmiotów gospodarczych...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS