Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Waldemar Klocek, Sławomir Leszko

Nowe tory dla geodezji

Zrobimy wszystko, aby rewolucjonistów-geodetów, za których my się wcale nie uważamy, było w naszym kraju jak najwięcej, a nasze działanie było nadal tak konstruktywne, jak jest dzisiaj.

Postaramy się w sposób syntetyczny odpowiedzieć Panom Antoniemu Oyrzanowskiemu i Bolesławowi Wolnemu na ich wątpliwości związane z projektem Prawa geodezyjnego autorstwa Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych. Nie będzie to łatwe, gdyż w przypadku obu Panów wyjaśnienie wymaga odrębnego i szczegółowego opisu drogi, jaką Polska przeszła od systemu nakazowo-rozdzielczego do gos­podarki wolnorynkowej, a pamiętajmy, że obecnie obowiązująca ustawa została uchwalona w 1989 roku.

W Polsce są jeszcze osoby, które najchętniej tkwiłyby nadal w systemie prawnym lat 70. i 80., a może i wcześniejszych. Rozwiązania systemowe, które były tworzone pod inny ustrój państwa, inne (archaiczne) techniki gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych, monopol wykonawstwa państwowego, inne zadania administracji rządowej i samorządowej itp., nie przystają do naszych czasów. Według nas należy jak najszybciej polską geodezję przestawić na nowe, odpowiednie dla XXI wieku tory, nawet kosztem niezbyt przychylnej opinii niektórych osób i nawet w sposób radykalny. Oczywiście żałujemy, że Panowie nie znajdują nic dobrego w naszej propozycji. Zgadzamy się z Panem Oyrzanowskim tylko w tym, że projekt nasz burzy dotychczasowy porządek...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS