Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Bolesław Wolny

Ewolucja zamiast rewolucji

Głosy w dyskusji nad projektem Prawa geodezyjnego autorstwa Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych

Projekt zawiera cenne przemyślenia i propozycje, jednakże obarczony jest niepełną wiedzą o funkcjonowaniu aparatu władzy. Struktury organizacyjne służby geodezyjnej i kartograficznej winny odpowiadać strukturom administracji państwowej i samorządowej oraz zasadom podziału kompetencji między nimi, zgodnie z polityką rządu. Tylko tak skonstruowany projekt ustawy ma szansę na uzyskanie akceptacji władz, a w końcu na uchwalenie i wejście w życie.

Obecnie obowiązujące Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik, ustawa z 17 maja 1989 r. z późniejszymi zmianami) winno być na bieżąco, stosownie do potrzeb, poprawiane i uzupełniane. Jest to droga łatwiejsza od „rewolucyjnego” tworzenia od podstaw nowego Prawa geodezyjnego (Pg). Jest to też droga szybsza i nierodząca większych konfliktów interesów, a zatem skuteczniejsza. Demokratyczne państwo prawne ewolucyjnie winno zmierzać do poprawiania organizacji życia publicznego. Droga „rewolucyjna” czyni więcej szkody niż pożytku, gdyż generuje bałagan i społeczne frustracje.
Prawo winno zachować swą nazwę, dotyczy bowiem nie tylko geodezji, ale i kartografii, pozostającej przecież w zakresie kompetencji Głównego Geodety Kraju, dotyczy krajowego systemu informacji geograficznej, zadań marszałków województw w zakresie prowadzenia baz danych – map topograficznych i tematycznych itd. Z tych samych powodów należy zachować pojęcie „państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” (art. 1 pkt 4 Pgik)...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS