Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Rozmawiał Jerzy Przywara

Nie ma na co czekać

Rozmowa z Aleksandrem Bielickim, geodetą województwa łódzkiego, i Dariuszem Dzionkiem, dyrektorem WODGiK w Łodzi

JERZY PRZYWARA: Cały budynek przy Solnej 14 w Łodzi zajmuje geodezja?
ALEKSANDER BIELICKI: Prawie cały, choć były takie pomysły, żeby nas wyprowadzić z cent­rum miasta. Na parterze mamy punkt sprzedaży map oraz część WODGiK. Pierwsze piętro to WBG, drugie zajmujemy my (czyli Departament Geodezji i Kartografii), trzecie – WODGiK, czwarte – Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. A na dachu zamontowana jest stacja referencyjna GPS.
W niedługim czasie planujemy duże prace adaptacyjne. Na parterze powstanie m.in. sklep (wyposażony w skaner wielkoformatowy, ploter i nagrywarki), z którego klient wyjdzie z mapą w żądanej postaci: cyfrowej lub papierowej, także przeredagowanej i drukowanej na zamówienie.

Łódzki WODGiK działa jako gospodarstwo pomocnicze?
AB: Tak, chociaż forma ta nie bardzo nam się podoba. Atutem gospodarstwa pomocniczego jest jednak to, że ludzie są zainteresowani wynikami swojej pracy. Poszczególne służby, z którymi współpracujemy (np. policja, straż), prowadzą swoje bazy w różnych systemach informatycznych, w związku z czym WODGiK musi mieć taki zespół i takie wyposażenie, które umożliwią zbieranie i przetworzenie wszystkich potrzebnych dla tych służb informacji. Uważam, że w urzędzie potrzebna jest taka jednostka, zorganizowana na wysokim poziomie technologicznym, bo prywatna firma nigdy nie pozwoli sobie na wyposażenie tej klasy.

Z jakimi partnerami najwcześniej udało wam się nawiązać współpracę?
AB: Z Urzędem Statys­tycznym w Łodzi współpracujemy od 10 lat. Już w 1999 r. mieliśmy mapę ze wszystkimi jednostkami administracyjnymi województwa, uzgodnione obwody spisowe, siatkę dróg, kompleksy leśne. W formie cyfrowej było blisko 50% treści mapy. Następnym klientem stała się straż pożarna, chociaż przekonanie ich zajęło trochę czasu. Przeważył argument, że nie ma sensu kupować dla każdej komendy oprogramowania analitycznego, skoro w prewencji uruchamialiby je może raz w roku.
Z kolei, gdy wojewódzki inspektor ochrony środowiska policzył, że na wykonanie mapy do swoich potrzeb musiałby wydać 400 tys. zł, to z marszu zdecydował się podpisać porozumienie. Teraz on skupia się na szybkim budowaniu stacji ochrony środowiska, a my na mapach.
Planujemy też, że w wyniku realizacji RPO dostęp do baz cywilnych uzyska sztab wojskowy, który w sytuacjach kryzysowych musi przecież współpracować ze służbami cywilnymi. Rządowy Geoportal nie zastąpi regionalnego systemu, w którym z topograficzną bazą danych połączone są informacje gospodarcze, demograficzne itp.

Ze wszystkimi poszło tak gładko?
AB: Najwięcej czasu zajęło przekonanie policji. W efekcie wspólnych ustaleń zbudujemy u nas dodatkowy węzeł, z którego informacja będzie przekazywana do węzła policyjnego. Takie rozwiązanie jest niezbędne z uwagi na stosowane przez nas zabezpieczenia i wymagania policji...

Pełna treść wywiadu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS