Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2008, Nr 8 (159) |


• Drugi oddech Galileo • O Atlasie historycznym Krakowa • Wywiad z Amarem Hanspalem i Wojciechem Jędrzejczakiem z Autodesku • XXI Kongres Fotogrametryczny w Pekinie • GIG o problemach geodezji • Porównanie magnetometrów

powrót

Agnieszka Dawidowicz

Zreformować PODGiK-i

Problemy jednostek organizacyjnych prowadzących powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny

Art. 40.1. ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) mówi, że państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (pzgik) służy gospodarce narodowej, obronności państwa, nauce, kulturze i potrzebom obywateli. Zasób ten (składający się z materiałów zasobów: centralnego, wojewódzkich i powiatowych) stanowi podstawę krajowego systemu informacji o terenie, który powinien być systematycznie aktualizowany. Niestety, sytuacja kadrowa w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (PODGiK-ach) bardzo niekorzystnie wpływa na szybkość i jakość ich pracy. W konsekwencji przy wprowadzaniu danych do systemu (np. do rejestrów ewidencji gruntów i budynków) powstają liczne błędy albo w ogóle nie prowadzi się bieżącej aktualizacji danych. A nieaktualny zbiór danych nie może być podstawą planowania gospodarczego i przestrzennego, wymierzania podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomoś­ci w księgach wieczystych, prowadzenia statystyki publicznej czy gospodarki nieruchomościami.

Braki kadrowe oraz duża rotacja pracowników w PODGiK wynikają ze szczupłych środków finansowych. Co gorsza, niedobór pracowników stale się pogłębia, a przy obecnych finansowych i organizacyjnych zasadach prowadzenia ośrodków szanse na poprawę sytuacji są nikłe. Teorie dobrego zarządzania nie znajdują w ośrodkach zastosowania, dlatego trudno jest tam przeprowadzić odpowiednią rekrutację i selekcję pracowników. Brak właś­ciwego systemu płac z góry uniemożliwia stawianie na danym stanowisku pracy określonych wymagań. Obserwuje się zarówno niedobór odpowiednio wykształconych kandydatów do podjęcia pracy, jak i tendencję odchodzenia doświadczonych osób z uprawnieniami zawodowymi.

O tym, że w środowisku geodezyjnym są to problemy żywe, świadczy choćby przebieg wielu konferencji (m.in. elbląskiej, której tematem są problemy ODGiK-ów). Dowodem nasilania się tego zjawiska są również liczne publikacje...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS