Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2008, Nr 9 (160) |


• Mapy przestępczości • O gwarancji i rękojmi w pracach geodezyjnych • TERYT, operat przestrzenny • Satelita dla kartografów • Zestawienie ploterów CAD/GIS, cz. 1 • Dobra robota w Świeradowie

powrót

Sławomir Leszko

Nowe otwarcie

Jeszcze o projekcie Prawa geodezyjnego autorstwa Federacji Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych

W przededniu wrześniowej konferencji w Pogorzelicy „Prawo w geodezji” i planowanej dyskusji na temat Prawa geodezyjnego chciałbym, jako współautor projektu Federacji, zwięźle omówić i uzasadnić podstawowe jego zapisy.

Obowiązująca ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne została uchwalona w maju 1989 r. przez Sejm IX kadencji. Jej zapisy powstawały w systemie nakazowo-rozdzielczym, przy centralnym sterowaniu gospodarką i nie przystają do rzeczywistości. Pgik było kilkakrotnie nowelizowane, ale głównie za sprawą innych ustaw i reform administracyjnych. Do gruntownej nowelizacji przymierzali się główni geodeci kraju (GGK), niestety, bez efektów. Ostatnia poważna próba miała miejsce za rządów SLD i została skutecznie zablokowana przez opozycję. Wobec braku dalszego zainteresowania tym tematem ze strony władzy geodezyjnej Federacja sama zabrała się za pisanie nowej ustawy. Znaczący wpływ na treść projektu miał postęp techniczny w dziedzinie geodezji, potrzeba dostosowania prawa krajowego do unijnego i stworzenia obywatelom możliwości uzyskania informacji o przestrzeni drogą elektroniczną, a także konieczność uproszczenia i przyspieszenia procedur w cyklu inwestycyjnym. Proponujemy:

1 Wprowadzenie dwustopniowej służby geodezyjnej (jako administracji specjalnej), gdzie pierwszy stopień stanowić ma GGK w randze podsekretarza stanu, a drugi – kierownicy delegatur Głównego Urzędu Geodezji. Zadania z zakresu geodezji – zlecone ustawowo jako zadania z zakresu administracji rządowej – prowadzone są w przeważającej większości przez organy administracji samorządowej (starosta). Szczególnie powiaty ziemskie nie zawsze mogą im sprostać, głównie ze względów finansowych i kadrowych. Nasza propozycja uzasadniona jest tym, że zadania prowadzone przez projektowane organy służą całemu społeczeństwu, a więc powinny być finansowane z budżetu państwa. Natomiast starosta będzie zbierał, integrował i udostępniał dane dotyczące uzbrojenia terenu, niezbędne do zarządzania kryzysowego. Marszałek województwa przy pomocy geodety województwa współdziałać ma z GGK w tworzeniu krajowego systemu informacji geograficznej oraz tworzyć i prowadzić systemy informacji przestrzennej na obszarze województwa. Ponadto będzie planował, koordynował i zapewniał środki finansowe na prace scaleniowe i wymienne...

Pełna treść artykułu we wrzesniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS