Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2008, Nr 9 (160) |


• Mapy przestępczości • O gwarancji i rękojmi w pracach geodezyjnych • TERYT, operat przestrzenny • Satelita dla kartografów • Zestawienie ploterów CAD/GIS, cz. 1 • Dobra robota w Świeradowie

powrót

Marek Majewski

GIS dla administracji

Autodesk MapGuide Enterprise

Postępująca informatyzacja wymusza dostęp do coraz większej ilości aktualnych danych. Władze państwowe i opinia publiczna wymagają, aby urzędy były bardziej przyjazne dla obywateli i szybciej wydawały decyzje. Dyrektywy unijne nakładają na administrację obowiązek upubliczniania wszelkich informacji i dokumentów nieposiadających klauzuli poufności. Szeroki dostęp do urzędowych danych jest również niezbędny do sprawnego zarządzania kryzysowego oraz współpracy z policją, strażą miejską, pożarną czy pogotowiem ratunkowym.

Wszystkie wspomniane zagadnienia wchodzą w skład ogólnie pojętego zarządzania miastem i gminą. Jego podstawą jest informacja o danych, którymi urząd dysponuje. Gminy i miasta mają obecnie obszerne bazy danych obejmujące wiele różnych obiektów zarządzanych przez administrację publiczną. Między innymi są to ewidencje budynków, dróg i mieszkańców oraz dane o dostawach mediów, ochronie środowiska czy mieniu komunalnym. Bazy te zazwyczaj nie uwzględniają jednak wzajemnych zależności, jakie zachodzą pomiędzy obiektami różnego typu. W związku z tym niemożliwa jest pełna analiza wpływu zmian występujących w jednej dziedzinie na inne aspekty życia miasta lub gminy.

Problemem, który dotyka dzisiaj większość urzędów, nie jest brak danych, ale brak możliwości szybkiego dostępu do nich i prezentacji w czytelnej postaci uwzględniającej wzajemne powiązania. Uzyskanie trwałej przewagi w zakresie atrakcyjności inwestycyjnej w stosunku do sąsiednich miast i gmin wymaga znacznego zwiększenia jakości oraz skrócenia czasu obsługi potencjalnych inwestorów i mieszkańców. A do tego nie wystarczą same wykazy, zestawienia i inne wyciągi z baz danych ani nawet najbardziej wyrafinowane wykresy tworzone przez komputery. Jedynym sposobem spełnienia tak wygórowanych wymagań jest powiązanie obiektów i informacji różnych typów z zestawem map, co pozwoli utworzyć system informacji geograficznej (GIS), znany również pod nazwami: system informacji o terenie (SIT), system informacji przestrzennej (SIP), będący – zgodnie z dyrektywą INSPIRE – elementem infrastruktury informacji przestrzennej...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS