Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2008, Nr 9 (160) |


• Mapy przestępczości • O gwarancji i rękojmi w pracach geodezyjnych • TERYT, operat przestrzenny • Satelita dla kartografów • Zestawienie ploterów CAD/GIS, cz. 1 • Dobra robota w Świeradowie

powrót

Janusz Dygaszewicz

TERYT: operat przestrzenny

Wykorzystanie Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju

W ramach implementacji dyrektywy INSPIRE do polskiego prawa przygotowano projekt nowelizacji ustawy o statystyce publicznej, a także projekt nowego aktu wykonawczego. Proponowane zmiany związane są przede wszystkim z modernizacją rejestru TERYT mającą na celu zapewnienie identyfikacji przestrzennej obiektów na podstawie map cyfrowych.

Zagadnienie poprawnej identyfikacji przestrzennej towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Umiejętność określania położenia istotnych obiektów terenowych (np. obszarów łowieckich, jaskiń, wodopojów) była kluczowa dla przetrwania pierwotnych plemion, a potem dla rozwoju cywilizacyjnego miast, państw i społeczeństw. Najprostszym i najstarszym systemem identyfikacji obiektów w przestrzeni są nazwy geograficzne. Mimo swej niedoskonałości i braku precyzji funkcjonuje on z powodzeniem do dzisiaj i jako system naturalny będzie funkcjonował, jak długo istnieć będzie ludzkość. Praktycznie w każdym kraju działa obecnie komisja ds. nazw geograficznych, której zadaniem jest porządkowanie istniejących i wprowadzanie nowych nazw geograficznych.

Stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX wieku, w krajach intensywnie rozwijających usługi pocztowe wprowadzono system adresowy i kody pocztowe. Zauważono, że domy budowane są wzdłuż ulic lub rzek i że łatwo nadać im numery z pewnym zaplanowanym porządkiem. Wystarczyło powiązać to z istniejącymi nazwami ulic, dzielnic i miast, by uzys­kać system adresowy jednoznacznie identyfikujący każdy budynek i potencjalnych odbiorców przesyłki pocztowej. System kodów pocztowych rozwinął się w wielu krajach (w Wielkiej Brytanii jest wręcz podstawowym systemem identyfikacji przestrzennej), z czasem stając się kluczowym dla organizacji państwa, egzekucji prawa i ściągania podatków...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS