Rafał Dąbrowski
Satelita dla kartografów
Artykuł recenzowany: Naukowy Program Oceny Cartosat-1 (C-SAP)
Cartosat-1, funkcjonujący również pod nazwą IRS-P5, jest 11. satelitą z indyjskiej serii IRS (Indian Remote Sensing). Program IRS został uruchomiony przez ISRO pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia, a pierwszym satelitą z tej serii był IRS-1A wyniesiony na orbitę w marcu 1988 roku.
Satelity IRS Indyjskiej Agencji Kosmicznej (Indian Space Research Organisation – ISRO) tworzą największą cywilną konstelację urządzeń obrazujących powierzchnię Ziemi. Obecnie funkcjonuje 8 satelitów programu Indian Remote Sensing: IRS-1C, IRS-P3, IRS-1D, Oceansat, TES, Resourcesat, Cartosat-1, Cartosat-2.
Ważący 1560 kg Cartosat-1 został wyniesiony na orbitę w październiku 2005 roku. Satelita porusza się po orbicie heliosynchronicznej, w odległości 618 km od Ziemi. Wyposażony jest w dwa panchromatyczne sensory wysokiej rozdzielczości odchylone względem nadiru o 5° wstecz i 26° w przód (rejestracja w zakresie 0,50-0,85 mikrometra, zapis 10-bitowy). Sensory obrazują powierzchnię Ziemi w pasach o szerokości ok. 30 km, z rozdzielczością terenową 2,5 m (faktyczna rozdzielczość terenowa zależy od odległości do obiektów i dla sensora skierowanego wstecz wynosi ok. 2,5 m, a w przód – ok. 3 m).
Jak można wywnioskować z powyższego opisu, celem misji tego satelity jest zapewnienie możliwości pozyskania informacji wysokościowej generowanej na podstawie zobrazowań stereoskopowych. Różnica w czasie pomiędzy pozyskaniem obrazów tego samego obszaru wynosi 52 sekundy. Dane są gromadzone na nośniku pamięci pokładowej o pojemności 120 GB, a następnie w miarę możliwości („widoczności” radiowej ze stacją odbioru) przesyłane do stacji naziemnych. Okres obiegu Ziemi przez Cartosata-1 to 97 minut. W ciągu doby satelita okrąża glob 14 razy. Czas rewizyty – 5 dni. Dzięki zastosowaniu dwóch wychylonych sensorów (w odróżnieniu np. od Ikonosa) Cartosat-1 jako pierwszy satelita na świecie oferuje możliwość rejestracji długich pasów zobrazowań stereoskopowych. Na kongresie ISPRS w Pekinie zaprezentowano wyniki i dokładności opracowań pasów stereoskopowych o długości przekraczającej 1000 km...
Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY
powrót
|