Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2008, Nr 9 (160) |


• Mapy przestępczości • O gwarancji i rękojmi w pracach geodezyjnych • TERYT, operat przestrzenny • Satelita dla kartografów • Zestawienie ploterów CAD/GIS, cz. 1 • Dobra robota w Świeradowie

powrót

Jerzy Przywara

Criminaltango.pl

Internetowe mapy bezpieczeństwa, czyli... serwisy pokazujące miejsca potencjalnie niebezpieczne

Wiosną ruszyła internetowa mapa crimi.pl informująca o rodzaju, miejscu i czasie popełnienia przestępstw na terenie województwa śląskiego. Pomysł i technologię dostarczyła spółka SmartEnough z Tych. Kilka miesięcy zajęło jej przekonywanie policji do wspólnego przedsięwzięcia, w końcu się jednak powiodło.

Projektem crimi.pl zainteresowano także wojewodę śląskiego, który objął nad nim patronat. Udało się nawet rozwiązać kwestię udostępniania danych, policja nie może ich bowiem przekazywać firmie komercyjnej. Sprawę załatwiło zaangażowanie w przedsięwzięcie Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, która jest odpowiedzialna za merytoryczną stronę serwisu i bezpieczeństwo danych. W tym celu podpisano odpowiednie porozumienie pomiędzy Komendą Wojewódzką i Uniwersytetem Śląskim. Raz lub dwa razy w tygodniu dane rejestrowane przez policję w Elektronicznej Książce Służby Dyżurnego (EKSD) przesyłane są na uczelniany serwer i powiększają bazę. Serwis i jego obsługę finansuje SmartEnough. Stronę www.crimi.pl uruchomiono 6 kwietnia przy udziale wicepremiera Grzegorza Schetyny, odpowiedzialnego m.in. za pracę policji.

Lokalizacja zdarzeń pokazana jest w crimi.pl z dokładnością do kilkudziesięciu metrów (to ograniczenie narzucone przez policję). Publikowane informacje nie zawierają danych osobowych ani opisu zdarzenia w stylu: kradzież roweru panu X czy pobicie pana Y. Zastosowano najprostsze rozwiązanie, „ubierając” w kolorowe sygnatury informacje z policyjnego systemu zgłoszeniowego.

W serwisie mamy więc kategorie: człowiek (pobicia, rozboje, bójki), mienie (kradzież, włamania), narkotyki (przestępstwa narkotykowe), policja (interwencja policji), zabójstwa. W zielonych dymkach (mienie) możemy odczytać, że np. 22 lipca o godzinie 18.51 w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej miała miejsce kradzież podlegająca art. 119 kodeksu wykroczeń (wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekraczała 250 zł), a w Piekarach Śląskich na ul. Piotra Skargi tego samego dnia o 11.10 zgłoszono włamanie. Dużym plusem mapy są zawarte na niej dane kontaktowe do dzielnicowego z rejonu zdarzenia oraz numer jednostki policji, która interweniowała.

Do końca sierpnia w bazie zarejestrowano ponad 110 tys. różnego rodzaju zdarzeń. Można je wyszukiwać według daty (poczynając od 1 stycznia 2008 r.), typu zdarzenia (omówione wyżej), miejscowoś­ci albo interesującej nas pory dnia. Zaskoczeniem może być zastosowanie jako platformy referencyjnej mapy z Google Earth. Jak tłumaczy Tomasz Powierża ze Smart­Enough, mapa z Google jest bezpłatna, a firmie trudno inwestować własne środki w projekt, który nie wiadomo, jak się dalej potoczy. Rozwiązanie takie ma jednak i minusy – aplikacja Google nie jest przystosowana do pobierania i wyświetlenia na ekranie w rozsądnym czasie ponad 100 tysięcy punktów obrazujących zarejestrowane do tej pory zdarzenia (a tych będzie przecież przybywało). Dlatego liczbę jednocześnie wyświetlanych miejsc ograniczono do 300.

Na Śląsku myślą już jednak o zmianach i zastąpieniu Google Earth lepszym narzędziem, a nawet o stworzeniu bazy ogólnopolskiej, bo wtedy warto by zainwestować w oprogramowanie. Kłania się też brak standaryzacji. Przy transmitowaniu na serwer danych z EKSD zdarzają się kłopoty z właściwym zlokalizowaniem adresu podawanego według policyjnego słownika. Twórców crimi.pl czeka więc jeszcze sporo pracy...

Więcej na temat internetowych map bezpieczeństwa we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS