wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Aleksandra Bujakiewicz

Europa wiedzy

Warunki wdrożenia systemu zapewnienia jakości kształcenia

Deklaracja Bolońska z 19 czerwca 1999 r. dała impuls do stopniowego zbliżania systemów szkolnictwa wyższego krajów sygnatariuszy. Idea utworzenia do roku 2010 Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego jest coraz bardziej realna.

Europejskie instytucje ds. szkolnictwa wyższego podjęły wyzwanie wprowadzenia nowatorskich w skali światowej procesów dydaktycznych, uwzględniając przy tym tradycje kulturowe, społeczne, naukowe i intelektualne poszczególnych krajów, jak również autonomię uczelni. Zniwelowanie różnic w europejskich systemach edukacyjnych, a co za tym idzie – różnic w kwalifikacjach, podniesie jakość i atrakcyjność kształcenia oraz zwiększy szansę Europy w światowym współzawodnictwie. Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego (European Higher Education Area – EHEA) stanie się siłą, która będzie w stanie sprostać współczesnym wymaganiom rynku.

• Proces Boloński
Wprowadzanie istotnych zmian strukturalnych, programowych i organizacyjnych do systemów zapewnienia jakości kształcenia, zwane też Procesem Bolońskim, toczy się od chwili podpisania w 1999 roku Deklaracji Bolońskiej. Pierwotnie uczestniczyło w nim 29 państw sygnatariuszy, w tym Polska. Obecnie ich liczba wzrosła już do 47. Co dwa lata odbywają się konferencje z udziałem ministrów ds. szkolnictwa wyższego wszystkich krajów oraz spotkania informacyjno-konsultacyjne pod patronatem EUA (European University Association). Realizowane są także liczne programy współpracy międzynarodowej i projekty pilotażowe, przy finansowym wsparciu Komisji Europejskiej.

Podczas konferencji w Berlinie (2003 r.) Europejskie Stowarzyszenie Zapewnienia Jakości Nauczania w Szkolnictwie Wyższym (European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA), współpracujące z kilkoma innymi stowarzyszeniami i sieciami edukacyjnymi, zobowiązało ministrów odpowiedzialnych za edukację w państwach uczestniczących w Procesie Bolońskim do przygotowania standardów, procedur i wytycznych dotyczących zapewnienia jakości kształcenia oraz zbadania możliwości stworzenia odpowiedniego systemu kont­roli i utworzenia agencji akredytacyjnych do stałego monitorowania tej jakości. Stan realizacji zadań omawiano na kolejnych konferencjach w Bergen (2005 r.) i Londynie (2007 r.), podczas których do Procesu Bolońskiego dołączyły zarówno nowe kraje, jak i nowe postulaty...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS