Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Monika Sienkiewicz

Bezpieczniej na wodzie

Opracowanie numerycznego modelu topografii dna jeziora Ukiel w Olsztynie

Jezioro Ukiel stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Ładna plaża oraz możliwości nurkowania, pływania żaglówkami, kajakami, łódkami czy rowerami wodnymi przyciągają plażowiczów i wodniaków. Aby wszystkim korzystającym z uroków tego miejsca zapewnić bezpieczeństwo, opracowano model topografii jeziora i wykonano dokładne mapy batymetryczne.

Numeryczny model terenu (NMT) to dyskretna reprezentacja wysokości topograficznej powierzchni wraz z algorytmem interpolacyjnym umożliwiającym odtworzenie jej kształtu w określonym obszarze [Kurczyński, 2004]. Stanowi podstawę do tworzenia cyfrowych i analogowych ortofotomap oraz pochodnych opracowań kartograficznych. Znajduje również liczne zastosowania w geodezji inżynieryjnej – w projektowaniu dróg i zapór wodnych, w różnego rodzaju pracach planistycznych, a także w analizach statystycznych form terenowych [Burrough, McDonnel, 1998]. Wartość opracowań tworzonych w trójwymiarowej przestrzeni jest tak duża, że NMT staje się bazą w procesie budowania systemów informacji przestrzennej i cennym źródłem danych wysokościowych.

Konsekwencją tego był pomysł wykorzystania NMT do zobrazowania dna jeziora Ukiel – największego i najgłębszego naturalnego zbiornika na terenie Olsztyna. Jego powierzchnia wynosi 427 ha, a maksymalna głębokość sięga blisko 43 m. Dno jest dość miękkie i muliste. Jezioro obejmuje cztery plosa: Gutkowskie, Przejma, Łupsztychskie i Olsztyńskie połączone cieśninami: Lwia Paszcza, Zakręt i Czarne Wrota.

• Prace pomiarowe
Do stworzenia NMT jeziora Ukiel (rys. 1 i 2) wykorzystano dane z pomiarów hydroakustycznych zbiornika przeprowadzonych przez zespół Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM w ramach projektu „Systemy bezpieczeństwa powszechnego i ochrony środowiska dla rozwoju eko-turystyki w rejonie Warmii i Mazur...”. pomiary głębokości wykonano sondą jednowiązkową Simrad EA 501P, ustalając jej pozycję poprzez pomiar różnicowy DGPS (Differential Global Positioning System)...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS