wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Monika Sienkiewicz

Bezpieczniej na wodzie

Opracowanie numerycznego modelu topografii dna jeziora Ukiel w Olsztynie

Jezioro Ukiel stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Ładna plaża oraz możliwości nurkowania, pływania żaglówkami, kajakami, łódkami czy rowerami wodnymi przyciągają plażowiczów i wodniaków. Aby wszystkim korzystającym z uroków tego miejsca zapewnić bezpieczeństwo, opracowano model topografii jeziora i wykonano dokładne mapy batymetryczne.

Numeryczny model terenu (NMT) to dyskretna reprezentacja wysokości topograficznej powierzchni wraz z algorytmem interpolacyjnym umożliwiającym odtworzenie jej kształtu w określonym obszarze [Kurczyński, 2004]. Stanowi podstawę do tworzenia cyfrowych i analogowych ortofotomap oraz pochodnych opracowań kartograficznych. Znajduje również liczne zastosowania w geodezji inżynieryjnej – w projektowaniu dróg i zapór wodnych, w różnego rodzaju pracach planistycznych, a także w analizach statystycznych form terenowych [Burrough, McDonnel, 1998]. Wartość opracowań tworzonych w trójwymiarowej przestrzeni jest tak duża, że NMT staje się bazą w procesie budowania systemów informacji przestrzennej i cennym źródłem danych wysokościowych.

Konsekwencją tego był pomysł wykorzystania NMT do zobrazowania dna jeziora Ukiel – największego i najgłębszego naturalnego zbiornika na terenie Olsztyna. Jego powierzchnia wynosi 427 ha, a maksymalna głębokość sięga blisko 43 m. Dno jest dość miękkie i muliste. Jezioro obejmuje cztery plosa: Gutkowskie, Przejma, Łupsztychskie i Olsztyńskie połączone cieśninami: Lwia Paszcza, Zakręt i Czarne Wrota.

• Prace pomiarowe
Do stworzenia NMT jeziora Ukiel (rys. 1 i 2) wykorzystano dane z pomiarów hydroakustycznych zbiornika przeprowadzonych przez zespół Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji UWM w ramach projektu „Systemy bezpieczeństwa powszechnego i ochrony środowiska dla rozwoju eko-turystyki w rejonie Warmii i Mazur...”. pomiary głębokości wykonano sondą jednowiązkową Simrad EA 501P, ustalając jej pozycję poprzez pomiar różnicowy DGPS (Differential Global Positioning System)...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS