wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Aleksander Szczepański

Geoportail.fr

Od uruchomienia www.geoportail.fr minęło 2,5 roku. W tym czasie zadomowił się on już w świadomości Francuzów. Od starszego o rok serwisu Google Earth różni się nie tylko tym, że ogranicza się do obszaru Francji i jej terenów zamorskich.

Oficjalne otwarcie narodowego geoportalu nastąpiło 23 czerwca 2006 roku. Uroczysta prezentacja dla prezydenta Jacquesa Chiraca odbyła się w Pałacu Elizejskim. Uruchomienie serwisu wpisywało się w nurt jego wystąpienie z sierpnia 2005 roku, kiedy podczas otwarcia klastra technologicznego w Pikardii-Szampanii powiedział, że cyfrowe technologie będą priorytetem polityki gospodarczej państwa.

W pierwszych dniach zainteresowanie geoportalem było tak wielkie, że serwery nie wytrzymały obciążenia i wielu internautów odeszło sprzed monitorów z kwitkiem. Wywołało to burzliwe dyskusje na forach internetowych.
400 tys. zeskanowanych zdjęć lotniczych, 3668 map w różnych skalach, 19,8 mln obiektów topograficznych, 5 mln odwiedzin miesięcznie i 8 mln euro wydanych do tej pory na jego budowę – to liczby charakteryzujące przedsięwzięcie. Zdumiewa nie tylko rozmach, ale i tempo prac nad projektem.

• Adele
Projekt Geoportail prowadzono w ramach programu Adele, którego celem jest rozwój elektronicznej administracji we Francji. W Adele zaplanowano utworzenie 14 elektronicznych usług/serwisów obsługujących obywateli, biznes, służbę cywilną i lokalną administrację. Rea­lizacją projektu zajmowała się Agencja Rozwoju Administracji Elektronicznej, natomiast zbudowaniem serwisu – Dyrekcja Generalna Modernizacji Państwa (DGME) przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Ekologii. Prowadzenie, rozwój, administrowanie i wsparcie techniczne zapewnia mu Narodowy Instytut Geograficzny (IGN) poprzez własne jednostki lub firmy zewnętrzne, a Biuro Badań Geologicznych i Górniczych (BRGM) odpowiada za Geokatalog.

Ogólnie rzecz ujmując, celem geoportalu jest zwiększenie skuteczności wykonywania zadań publicznych przy jednoczesnym obniżeniu ich kosztów. Za pośrednictwem geoportalu dostęp do całego publicznego zasobu danych georeferencyjnych jest o wiele łatwiejszy, zapobiega on także dublowaniu danych oraz – co jest chyba najważniejsze – gwarantuje ich wiarygodność oraz interoperacyjność...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS