Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Więcej metody foto

Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Czy ubiegłoroczna kampania kont­roli na miejscu dobiegła już końca?
LESZEK SZYMAŃSKI: Wszystkie materiały są przyjęte od wykonawców i sprawdzone od strony formalnej. Obecnie trwa proces wewnętrznej kontroli technicznej ostatnich partii danych. Wykonawcy zewnętrzni przeprowadzili 81 279 kontroli metodą inspekcji terenowej i do 31 grudnia 2008 roku zakończyliśmy 14 z 16 umów. W metodzie FOTO do skontrolowania było 21 996 gospodarstw i zakończyliśmy 5 umów z 11, ale kontrole metodą FOTO zawsze zamykane są później.

Czy prace te nie powinny być pozamykane do końca grudnia?
Prace terenowe należy zakończyć w terminie umożliwiającym identyfikację upraw w terenie. Pozostałe czynności niekiedy trwają do lutego albo nawet marca roku następnego i wynikają z jakości prac przekazywanych przez wykonawców zewnętrznych, z wyników kontroli sprawdzających przeprowadzanych przez pracowników BKM ARiMR oraz zapisów umowy. Przedłużający się termin zakończenia prac kontrolnych wiąże się z naliczaniem kar do poszczególnych zleceń. Firmy po zakończeniu pracy w terenie potrzebują czasu na uzupełnienie dokumentacji, poprawienie błędów formalnych.

Co z karami nakładanymi na wykonawców? W ubiegłym roku zarzucano ARiMR, że chce wysokimi karami wykończyć geodezję, a protesty firm bardzo opóźniły procedurę przetargową i podpisanie umów.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami kary te są niskie, na razie nie przekraczają 9% wartości umowy, a średnio wynoszą 4%. A co do opóźnień, to – mimo że umowy podpisaliśmy dopiero w połowie lipca – i tak jest to jedna z najszybciej zakończonych kampanii.

Czy w związku z karami ciągną się jeszcze w sądach jakieś sprawy z lat ubiegłych? Skąd w ogóle biorą się te różnice zdań pomiędzy agencją a firmami?
Zdarzają się sprawy w sądach, z zeszłego roku też jest jeden pozew. To są zawsze sytuacje trudne dla agencji. W zakresie wyników pomiarów nie ma raczej wątpliwości, bo wykonawcami są firmy geodezyjne, które w tym się specjalizują. Najwięcej problemów mamy z oceną tzw. dobrej kultury rolnej, czyli wymogów środowiskowych. Zdarza się, że wykonawca kwalifikuje grunt jako uprawniony do dopłat, my uważamy, że nie spełnia wymogów dobrej kultury rolnej, i z tego wynikają odrzucenia i ewentualne kary. System rozliczenia wygląda tak, że wykonawca dostaje pakiet danych, czyli np. 50 protokołów. Z tego typujemy do kontroli sprawdzającej około 4%, czyli dwa gospodarstwa. Jeśli wszystko się zgadza, przyjmujemy tę partię danych jako wiarygodną. Ale jeśli trafimy na błędy, to odrzucamy cały pakiet. Czasami wykonawca liczy na łut szczęścia (bywa, że wina leży po stronie niesolidnego podwykonawcy) i oddaje nam to samo opracowanie. Znowu losujemy i kontrolujemy. I tak jedno odrzucenie, drugie, kary zaczynają się sumować. Podkreślam, że nie chodzi tu o centymetr w lewo czy w prawo, tylko o elementy weryfikowalne i dla nas czytelne. Staraliśmy się w 2008 roku dokładnie wytłumaczyć wykonawcom, za co są te kary, i dlatego było znacznie mniej wątpliwości.

Czyli polityka jasnego wykładania oczekiwań agencji zdaje egzamin?
Oczywiście. Nauczeni doświadczeniem także w tym roku będziemy kładli duży nacisk na rozmowy z wykonawcami zewnętrznymi. Na szczegółowych odprawach wyjaśnimy sobie od A do Z, co i jak kontrolować, szczególnie jeśli chodzi o wymogi w zakresie kwalifikowalności gruntów rolnych...

Pełna treśc wywiadu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS