Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2009, Nr 3 (166) |


• Pale wagi państwowej na budowie Stadionu Narodowego • Monitoring wysokich budowli • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Lasery na Politechnice Warszawskiej • Jak uczą na uniwersytecie w Delft • Dodatek NAWI: odbiorniki GNSS

powrót

Krzysztof Karsznia, Maciej Wrona

Z głową w chmurach

Zintegrowane systemy monitoringu geodezyjnego w badaniu dynamiki konstrukcji inżynierskich obiektów budowlanych

Coraz częściej konieczne jest szybkie i wiarygodne wyzna­cze­nie wartości przemieszczeń i odkształceń obiektów z milimetrowymi wręcz dokładnościami. Dzięki stałemu pozyskiwaniu oraz analizowaniu danych przestrzennych możemy zrozumieć oraz przewidzieć zachodzące procesy i zjawiska. Zminimalizowane jest również zagrożenie bezpieczeństwa monitorowanych struktur.

Analizując dany obiekt w aspekcie zmian jego geometrii w czasie, warto rozróżnić pojęcia pomiaru kontrolnego i monitoringu. Pomiar kontrolny wykonywany jest przez geodetów w pewnych ustalonych okresach (co tydzień, miesiąc, kwartał itp.) i pozwala ocenić położenie obiektu na daną chwilę. Do oceny stanu obiektu stosuje się zatem metody statystyki matematycznej. Użytkownik, korzystając z wyników pomiaru okresowego, zakłada przebieg danego zjawiska zgodnie z przyjętym modelem, często liniowym lub wielomianowym przy ograniczonej liczbie wyrazów tegoż wielomianu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że procesy i zjawiska, z którymi mamy do czynienia (działanie wiatru, temperatur, zmiana stosunków wodnych gruntu, wzajemne oddziaływania obiektów), rzadko przebiegają dokładnie w taki sposób. Metody pomiaru kontrolnego, nawet przy swej wysokiej dokładności, mają zasadniczą wadę – brak ciągłości w dłuższym interwale czasu. Wraz ze wzrostem skali przedsięwzięć budowlanych wada ta wydaje się coraz bardziej znacząca...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS