wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2009, Nr 3 (166) |


• Pale wagi państwowej na budowie Stadionu Narodowego • Monitoring wysokich budowli • ASG-EUPOS od strony użytkownika • Lasery na Politechnice Warszawskiej • Jak uczą na uniwersytecie w Delft • Dodatek NAWI: odbiorniki GNSS

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Pale wagi państwowej

Prace rozbiórkowe, ziemne oraz związane ze wzmocnieniem gruntu na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie zakończą się wcześniej, niż planowano, bo jeszcze w marcu. Obsługę geodezyjną tych robót prowadzi firma Czerski Trade Polska Sp. z o.o. z Warszawy. Na budowie uwija się 7 geodetów, którzy od października wytyczyli pod przyszły obiekt, bagatela, ponad 16 tysięcy pali.

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Przyznam, że jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłam na budowie. To jest olbrzymie, ale dobrze zorganizowane przedsięwzięcie. Do tej pory takie prestiżowe inwestycje od strony geodezyjnej obsługiwały od lat te same przedsiębiorstwa. A tu taka niespodzianka – firma Czerski!
ANDRZEJ KONOPKA (dyrektor Działu Usług Geodezyjnych Czerski Trade Polska Sp. z o.o.): Ma pani rację. Myślę, że nie bez znaczenia był fakt, iż firma Czerski od lat wdraża na polskim rynku najnowsze technologie, stąd też mieliśmy dostęp do nowości z dziedziny GPS. Przy palowaniu nie mogło być lepszego rozwiązania niż zastosowanie technologii RTK, która bardzo zmniejsza pracochłonność pomiarów. W teren wychodzi jeden geodeta i wykonuje swoją robotę bez statywu, ciężkiego instrumentu i drugiego człowieka do chodzenia z lustrem. Żadnych papierów – wszystko jest zapisane w kontrolerze GPS. Cóż, świat pędzi do przodu, a my staramy się za nim nadążyć.

Zlecenie zdobyliście w wyniku przetargu?
AK: Najpierw duży przetarg na roboty rozbiórkowe, ziemne oraz palowanie – rozpisany przez Narodowe Centrum Sportu – wygrała firma Pol-Aqua. My byliśmy najbardziej konkurencyjni w przetargu na roboty geodezyjne zorganizowanym przez tę spółkę i jesteśmy tutaj podwykonawcą.

Kiedy weszliście na budowę?
PIOTR SZULC (inżynier geodeta): Oficjalnie wszystko zaczęło się 10 października ub.r., choć bywaliśmy tutaj już we wrześniu. Pod koniec października prace szły pełną parą.

Od czego zaczynaliście?
MICHAŁ ANDRZEJEWSKI (inżynier geodeta): Najpierw tyczyliśmy platformy do ograniczenia ściankami oporowymi (larsenami). Obsługiwaliśmy także prace ziemne związane ze ściągnięciem z tych platform zbędnej ziemi, by osiągnęły projektowane wysokości. Później na platformach zaczęło się sukcesywne palowanie. Jako pierwsze były wbijane pale wielkośrednicowe, później żwirowe i prefabrykowane.

Jak kilka zatrudnionych tu osób daje sobie radę z obsługą geodezyjną tak dużej inwestycji?
AK
: Zaczynamy równo z wykonawcą i pracujemy na dwie zmiany od 6 rano do 22 (z tej racji zespół jest tylko męski). Na pierwszej zmianie zawsze są 4 osoby, ponieważ wtedy jest najwięcej pracy. Na popołudnie i wieczór, kiedy jest trochę luźniej, zostają 3 osoby.

Trzeciej zmiany nie ma?
AK: Nie ma, co wynika z obwarowań związanych z hałasem wywoływanym przez palownice. Nie mogą pracować w nocy, bo są zbyt uciążliwe dla otoczenia...

Pełna treść wywiadu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS