Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2009, Nr 6 (169) |


• Rozmowa z wiceministrem Tomaszem Siemoniakiem • EGM08 globalna supergeoida • Akademia INSPIRE - badania kompetencji GIS w urzędach gmin • Przegląd komercyjnych programów desktop GIS • Raport Komitetu Geodezji PAN na temat geodezji i kartografii

powrót

Jerzy Królikowski

GIS komercyjny

Zestawienie programów desktop GIS, cz. I

Na rynku oprogramowania GIS użytkownik ma do wyboru grubo ponad 300 aplikacji. Każda z nich oferuje przynajmniej kilkadziesiąt narzędzi do edycji, analizy oraz wizualizacji danych przestrzennych i jednocześnie obsługuje od kilkunastu do ponad stu rozszerzeń plików. Publikowane w dwóch kolejnych numerach GEODETY zestawienie obejmuje 23 programy opisane za pomocą 40 cech. W pierwszej części porównujemy najpopularniejsze aplikacje komercyjne.

Wskutek dynamicznego rozwoju systemów informacji geograficznej można się obecnie doliczyć grubo ponad stu różnych formatów danych rastrowych, wektorowych oraz baz danych. Ta mnogość sprawia, że wymiana plików między dwiema aplikacjami GIS jest utrudniona bądź nawet niemożliwa. Sytuacja ta na szczęście dość szybko ulega poprawie – głównie dzięki OGC, organizacji zrzeszającej ponad 370 instytucji rządowych, pozarządowych oraz producentów komercyjnego oprogramowania. Do dziś opracowała ona łącznie 28 standardów, a kolejne są już w przygotowaniu. Do najpopularniejszych z pewnością należy WMS oraz KML (patrz ramka). Ten pierwszy znamy choćby z rodzimego serwisu Geoportal.gov.pl, gdzie średnia liczba dziennych wywołań tej usługi przekroczyła w marcu bieżącego roku 130 tys. Standard KML stał się zaś niezwykle popularny dzięki aplikacji Google Earth, przez co bez problemów można obecnie ściągać różnorodne dane tematyczne (np. o świńskiej grypie czy trzęsieniach ziemi) i następnie przetwarzać je w programach GIS. Zestawienie udowadnia, że standardy OGC stały się w ostatnich latach nieodłącznym elementem niemal wszystkich dostępnych aplikacji typu desktop GIS i z pewnością producenci oprogramowania będą w najbliższych latach uważnie śledzić kolejne efekty pracy tej organizacji...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS