Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2009, Nr 6 (169) |


• Rozmowa z wiceministrem Tomaszem Siemoniakiem • EGM08 globalna supergeoida • Akademia INSPIRE - badania kompetencji GIS w urzędach gmin • Przegląd komercyjnych programów desktop GIS • Raport Komitetu Geodezji PAN na temat geodezji i kartografii

powrót

Maria Rokoszewska

Koło ratunkowe czy haracz?

Ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) spełniają podwójne zadanie.

Po pierwsze, mają chronić sprawcę szkody (ubezpieczonego) przed skutkami finansowymi związanymi ze szkodą, a po drugie, mają zapewnić poszkodowanemu zrekompensowanie skutków wyrządzonej szkody. Trudno powiedzieć, dlaczego ubezpieczenia OC nie upowszechniły się dotąd wśród geodetów.

Ubezpieczenia OC to bardzo obszerna i chyba najbardziej skomplikowana dziedzina ubezpieczeń, ale są one, według mnie, najważniejszym rodzajem ubezpieczeń, jakie powinna posiadać każda firma prowadząca działalność gospodarczą. Jest to spowodowane głównie ryzykiem zaistnienia szkody, której wysokość może znacznie przekroczyć majątek tej firmy, brak polisy – skutkować kłopotami finansowymi, a w skrajnym przypadku – bankructwem. Ponadto odpowiedzialność nie kończy się na majątku samej firmy – jeśli jest ona prowadzona w formie spółki osobowej, roszczenie odszkodowawcze zostanie przeniesione na majątek osobisty jej udziałowców (Polacy coraz częściej występują z roszczeniem o naprawienie szkody i polskie sądy coraz częściej orzekają wysokie odszkodowania).

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC wynika często z zapisów ustawowych lub rozporządzeń (stąd instytucja ubezpieczeń obowiązkowych), w innych przypadkach decyzję dotyczącą zawarcia ubezpieczenia organa państwa pozostawiają obywatelom (ubezpieczenia dobrowolne). Geodeci są chyba jedyną grupą zawodową, która może wykonywać zawód na podstawie zdobytych uprawnień zawodowych, a jednocześnie nie wymaga się od nich posiadania polisy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Trudno powiedzieć, dlaczego w środowisku geodezyjnym przed laty nie wprowadzono obowiązkowych ubezpieczeń OC, jak miało to miejsce w przypadku architektów, inżynierów budownictwa oraz wielu innych grup zawodowych...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS