Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2009, Nr 7 (170) |


• Wywiad z GGK Jolantą Orlińską i wiceprezesem GUGiK Jackiem Jarząbkiem • O opłatach za usługi • Wyniki firm • Monitoring obiektów mostowych • Jak uporządkować stan prawny nieruchomości • Zestawienie oprogramowania GIS

powrót

Zdzisław Szambelan

Wielkie manewry

Prace Oddziału Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w roku 1969, cz. II

Teoretyczne aspekty działań bojowych OZH sprawdzono podczas wielkich manewrów państw Układu Warszawskiego pod kryptonimem „Odra – Nysa 69”. Punktem kulminacyjnym był desant z morza wojsk „południowych”, do których należały grupy hydrografów, na brzeg broniony przez wojska „północnych”.

Zabezpieczanie ćwiczeń floty
Pierwsze prace hydrograficzne w 1969 r. rozpoczęły się wraz z nastaniem wiosny. Już 25 marca wyjechała z „Formozy” w rejon Tolkmicka 11-osobowa grupa „radarzystów” pod dowództwem por. mar. Adama Skoczylasa z zainstalowanymi na samochodach stacjami RYM-B w celu radionawigacyjnego zabezpieczenia ćwiczeń 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującej na Helu. Ćwiczenia odbywały się w trudnych warunkach meteorologicznych i trwały tylko dwa dni. Po powrocie grupa otrzymała pochwałę od dowódcy OZH za dobre wykonanie zadania.

Na początku maja do miejscowości Wysoka k. Osowy (obecnie dzielnica Gdańska) i do Helu wyjechały dwa zespoły stacji RYM-B, po 4 osoby obsługi każdy. Ich zadaniem było zabezpieczenie hydrograficzne wszelkich działań Marynarki Wojennej w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz wykonywanie prac na potrzeby gospodarki morskiej. Od 5 do 9 maja kuter hydrograficzy K-16, którym dowodził st. bsm. Stanisław Marciniak, przydzielono dowódcy 15. Dywizjonu Kutrów Trałowych do nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia trałowania bojowego. Operacja odbywała się według wytycznych Szefa Hydrografii Marynarki Wojennej. Kuter za pomocą systemu RYM prowadził zespoły trałowe w bezpośredniej bliskości brzegu, do izobaty 4 m. Aby zapewnić bezpieczeństwo kutra, prace wykonywano bardzo ostrożnie, wypatrując podwodnych przeszkód nawigacyjnych, szczególnie wraków.

Potwierdzeniem, iż sezon prac hydrograficznych rozpoczął się na dobre, był alarm wyjścia w teren, ogłoszony dla całej jednostki 12 maja o godz. 20.00. Kilkudziesięciu marynarzy z „Formozy” oraz 26 oficerów i podoficerów z dowódcą jednostki na czele wyjechało w trybie alarmowym ze sprzętem geodezyjnym i hydrograficznym do miejscowości Osłonino, położonej na południe od Pucka. Ćwiczenia, których celem było sprawdzenie sprawności bojowej oddziału, zakończono następnego dnia...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS