wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2009, Nr 8 (171) |


• Znaki geodezyjne w pasie drogowym • Rozmowa z prezesem GIG Wojciechem Matelą o problemach firm • Pierwszy ranking stron internetowych spółek geodezyjnych • Komu są potrzebne dane tematyczne? • Opłaty = kłopoty

powrót

Teresa Krogulec

Plany Moskwy

Epoka wielkich odkryć geograficznych, wynalazek druku i nowych technik graficznych przyczyniły się do znacznego rozszerzenia horyzontu geograficznego mieszkańców XVI-wiecznej Europy.

Dużym zainteresowaniem wykształconej publiczności cieszyły się mapy odkrywanych ziem i opisy dalekich podróży. Jednym z takich egzotycznych krajów było Księstwo Moskiewskie (Moskowia).

Z zachodu docierali tam głównie kupcy z Hanzy, utrzymujący w tajemnicy swoje trasy, oraz dyplomaci. Jednym z nich był poseł cesarza Ferdynanda – baron Zygmunt von Herberstein, nawiasem mówiąc, znany również na polskim dworze królewskim, gdyż doprowadził do małżeństw Zygmunta Starego z Boną Sforzą oraz jego syna Zygmunta Augusta z Elżbietą Habsburżanką. Herberstein był autorem najstarszego planu Moskwy, a właściwie jej najstarszej części – Kremla, twierdzy położonej na Wzgórzach Borowickich w widłach rzeki Moskwy i Nieglinki. Mimo uproszczeń i nieścisłości rysunek ukazywał z „lotu ptaka” warunki topograficzne i rozplanowanie obiektów. Trójkątny zarys twierdzy był typowy dla grodów ruskich. Dopełnienie systemu obronnego stanowiły solidne mury z basztami i bramami wjazdowymi.

Kolejne plany: „Piotrowy”, „Godunowa”, „Zygmuntowski” powstały już w XVII wieku, w okresie tzw. smuty. Plan dedykowany Zygmuntowi III Wazie opracowany przez I. Abelina i L. Kiliana otrzymał bardzo wyszukaną, barokową oprawę. Wśród ornamentów znalazły się herby Polski, Litwy i Rusi, panoplia, wstęgi oraz medaliony. Oprócz wymienionych wyżej, w XVII stuleciu ukazały się jeszcze plany: Al. Oleariusa, M. Meriana, A. Meierberga i E. Palmkwista. Wszyscy ci cudzoziemcy krótko przebywali w Rosji i zapewne korzystali z planów wcześ­niejszych, gdyż przedstawiali taki sam obszar miasta i w orientacji zbliżonej do zachodniej. Wszystkie te opracowania, z wyjątkiem planu Palmkwista, bardziej przypominają plan widokowy niż dzieło kartograficzne w naszym rozumieniu. Liczba wydań planu Moskwy wymownie świadczyła o rosnącym znaczeniu nowego państwa na Wschodzie i jego stolicy dorównującej wielkością ówczesnym metropoliom, jak: Florencja, Praga, Paryż czy Londyn...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS