wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2009, Nr 8 (171) |


• Znaki geodezyjne w pasie drogowym • Rozmowa z prezesem GIG Wojciechem Matelą o problemach firm • Pierwszy ranking stron internetowych spółek geodezyjnych • Komu są potrzebne dane tematyczne? • Opłaty = kłopoty

powrót

Robert Olszewski, Andrzej Macias, Renata Graf, Arkadiusz Kołodziej, Tomasz Berus

Komu potrzebne dane tematyczne?

Czy infrastruktura informacji przestrzennej (IIP) to wyłącznie „opisane metadanymi zbiory danych przestrzennych oraz dotyczące ich usługi, środki techniczne, procesy i procedury, które są stosowane i udostępniane przez współtworzące infrastrukturę podmioty”?

A może dla wdrożenia i funkcjonowania IIP ważni są także ludzie? Zmiana ich mentalności, chęć do współpracy i szacunek dla dotychczasowych osiągnięć?

Przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę 14 marca 2007 r. dyrektywy INSPIRE (2007/2/WE) ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie implikuje tworzenie i prowadzenie krajowych IIP. Poszczególne państwa członkowskie miały dokonać transpozycji prawnej przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy INSPIRE w terminie do 15 maja 2009 r. Elementem transpozycji jest u nas projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz towarzyszące mu rozporządzenia wykonawcze. Według tego projektu istotą tworzenia IIP jest interoperacyjność (współdziałanie), tj. zapewnienie rozwiązań pozwalających na swobodną wymianę informacji niezależnie od platformy narzędziowej, jak również wypracowanie mechanizmów pozwalających na współdzielenie zasobów i dostęp do nich dla wielu użytkowników i instytucji. Celem IIP jest optymalizacja kosztów dostępu do informacji przestrzennej oraz zwiększenie dostępności tego rodzaju danych.

Powstające akty wykonawcze do tej ustawy zdefiniują zatem nie tylko zakres i sposób gromadzenia danych przestrzennych pozyskiwanych przez instytucje państwowe, lecz także ich wzajemne zależności funkcjonalne. Oznacza to, iż na długie lata określą one sposób funkcjonowania państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym (pzgik) i rolę, jaką informacja przestrzenna odgrywa w procesie kształtowania się społeczeństwa informacyjnego. Oczywiste staje się powszechne wykorzystanie danych georeferencyjnych. Widać to chociażby na przykładzie ortofotomapy, która w związku z realizacją unijnej polityki dopłat w sensie dosłownym „trafiła pod strzechy”...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS