wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2009, Nr 8 (171) |


• Znaki geodezyjne w pasie drogowym • Rozmowa z prezesem GIG Wojciechem Matelą o problemach firm • Pierwszy ranking stron internetowych spółek geodezyjnych • Komu są potrzebne dane tematyczne? • Opłaty = kłopoty

powrót

Stanisław Marczyk

Opłaty = kłopoty

Kontrole przeprowadzone w 2008 roku w woj. małopolskim w zakresie prawidłowości prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Ocena uzyskana w wyniku kontroli państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na terenie woj. małopolskiego jest punktem wyjścia do zapobiegania przyszłym uchybieniom i nieprawidłowościom. Podstawowym problemem okazał się brak jednolitości powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w zakresie ich organizacji, działania i interpretacji przepisów.

W związku z reformą ustrojową państwa od 1 stycznia 1999 r. nastąpił podział zadań – marszałkowie województw przejęli od wojewodów i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) zadania z zakresu tworzenia i gospodarowania wojewódzkim zasobem geodezyjnym i kartograficznym, w tym wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (WODGiK), a starostowie przejęli od kierowników urzędów rejonowych zadania z zakresu geodezji i kartografii oraz kompetencje kierowników tych urzędów, w tym powiatowe ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (PODGiK). Zadania nadzorcze przypisano wojewodom działającym przy pomocy wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (WINGiK).

Na poziomie powiatu
W ramach administracji geodezyjnej najwięcej zadań dotyczących spraw żywotnych dla obywateli kumuluje się u starostów, m.in. prowadzenie:
• ewidencji gruntów i budynków – tzw. katastru niezbędnego w obrocie ziemią, podziałach, lokalizacji obiektów itp.,
• mapy zasadniczej – koniecznej dla celów projektowych, planów przestrzennych, warunków zabudowy, uzgadniania dokumentacji projektowej (bezkolizyjnego usytuowania przewodów i urządzeń)...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS