wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2009, Nr 8 (171) |


• Znaki geodezyjne w pasie drogowym • Rozmowa z prezesem GIG Wojciechem Matelą o problemach firm • Pierwszy ranking stron internetowych spółek geodezyjnych • Komu są potrzebne dane tematyczne? • Opłaty = kłopoty

powrót

Anna Kabza

Zarządca drogi nie może odmówić

Znaki geodezyjne w pasie drogowym

Czy geodeta może wykonywać, i ewentualnie na jakich warunkach, prace geodezyjne na obszarze pasa drogowego, a mówiąc precyzyjniej, czy może umieszczać tam znaki geodezyjne? Choć większości praktyków odpowiedź wydaje się oczywista, to mamy jednak do czynienia z kolizją przepisów.

Zagadnienie jest o tyle interesujące, iż zachodzi tu kolizja norm zawartych w dwóch równorzędnych aktach prawnych – w ustawach, które ponadto zawierają regulacje o charakterze szczególnym. Nie znajdują tu więc zastosowania podstawowe reguły kolizyjne. Konieczne jest przeprowadzenie interpretacji przepisów prawnych w taki sposób, aby określone w wyniku wykładni normy przestały być sprzeczne.

W czym tkwi problem? Otóż zarówno znaki geodezyjne, jak i pas drogowy podlegają szczególnej ochronie prawnej uzasadnionej celami publicznymi. Zasadniczo bowiem geodeta ma prawo do nieodpłatnego umieszczania na każdej nieruchomości znaków geodezyjnych, które nie mogą być niszczone i usuwane nawet przez właściciela. Z drugiej jednak strony przepisy normujące drogi publiczne zabraniają ingerencji w obszarze gruntu stanowiącego pas drogowy, w tym także umieszczania tam jakichkolwiek przedmiotów materialnych bez zezwolenia zarządcy drogi. Na tym polu rodzą się więc pytania o możliwość łącznego stosowania przepisów dotyczących ochrony znaków geodezyjnych i ochrony pasa drogowego:
• Jak powinna wyglądać procedura umieszczania znaków geodezyjnych w pasie drogowym?
• Jak należy umieszczone tam znaki chronić?
• Jak dbać o pas drogowy, modernizować go i utrzymywać w należytym stanie, jeśli znajdują się w nim znaki geodezyjne?

Zagadnienia te są uregulowane w dwóch odrębnych aktach prawnych. Ochroną znaków geodezyjnych zajmuje się Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej Pgik; tekst jednolity: DzU 2005, nr 240, poz. 2027 ze zm.) oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (DzU nr 45, poz. 454 ze zm.). Natomiast kwestie związane z pasem drogowym zostały ujęte w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej uodp; tekst jednolity: DzU 2007, nr 19, poz. 115 ze zm.). Zarówno Pgik, jak uodp należą do przepisów prawa administracyjnego materialnego. Ustanowiony w owych aktach prawnych reżim ochrony znaków geodezyjnych z jednej strony i pasa drogowego z drugiej – ma swoje uzasadnienie w sferze publicznoprawnej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS