wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2009, Nr 11 (174) |


• O prawnych i technicznych aspektach aktualizacji EGiB • Niestraszne nam procedury administracyjne • O budowaniu tadżyckiej służby geodezyjnej • Recepta na błędne osnowy • GIS zamiast karabinu • Exodus Izraela do Ziemi Obiecanej na mapach • Rozporządzenie o EGiB jednak ważne?

powrót

Rozmawiał Jerzy Królikowski

By zaspokoić ciekawość

Rozmowa z prof. Krzysztofem M. Górskim i dr. Charlesem Lawrencem z Jet Propulsion Laboratory (JPL) o satelicie Planck i znaczeniu tego projektu w rozwoju teledetekcji satelitarnej

JERZY KRÓLIKOWSKI: Czym różni się Planck od typowych satelitów teledetekcyjnych?
PROF. KRZYSZTOF MICHAŁ GÓRSKI
, Jet Propulsion Laboratory, kierownik Instytutu Teledetekcji Collegium Varsoviense: Na jego pokładzie zainstalowano urządzenia pomiarowe, które muszą sprostać ekstremalnym wymaganiom odnośnie do czułości. Ponadto, aby móc obserwować chłodniejszą część wszechświata, satelita znajduje się w nietypowej dla innych aparatów lokalizacji – za Ziemią, tak by Słońce nie utrudniało pomiarów. Problem ten był szczególnie dokuczliwy w przypadku satelity COBE, dla którego pomiary dla połowy nieba zawsze były zakłócane przez Słońce. Kolejnym wyzwaniem jest konieczność schłodzenia urządzeń pomiarowych. Choć kosmos sam w sobie jest zimny, to satelita wymaga jeszcze niższych temperatur, co w przypadku zwykłych aparatów teledetekcyjnych jest zupełnie niepotrzebne.
DR CHARLES LAWRENCE, przedstawiciel JPL w misji Planck: Najzimniejsza część Plancka jest schłodzona do 0,1°C powyżej absolutnego zera. Jest więc najzimniejszym obiektem w całym Układzie Słonecznym.

Na czym polega nowatorstwo misji Planck w porównaniu ze starszymi satelitami – COBE i WMAP?
CL: Planck jest satelitą astrofizycznym trzeciej generacji. W porównaniu z WMAP wyróżnia go wyższa o rząd wielkości czułość oraz trzy razy lepsza rozdzielczość kątowa. Tę niespotykaną kombinację czułości i dokładności udało się osiągnąć dzięki zainstalowaniu większej liczby detektorów i jednocześnie schłodzeniu ich ciekłym helem do bardzo niskiej temperatury...

Pełna treść wywiadu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS