Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2009, Nr 11 (174) |


• O prawnych i technicznych aspektach aktualizacji EGiB • Niestraszne nam procedury administracyjne • O budowaniu tadżyckiej służby geodezyjnej • Recepta na błędne osnowy • GIS zamiast karabinu • Exodus Izraela do Ziemi Obiecanej na mapach • Rozporządzenie o EGiB jednak ważne?

powrót

Marta Krywanis

EGNOS: ku wschodniej Europie

Antonio Tajani, unijny komisarz ds. transportu, 1 października 2009 r. ogłosił dostępność Serwisu Otwartego EGNOS. Mieszkańcy naszego kontynentu zyskują tym samym swobodny, bezpłatny dostęp do systemu wspomagania satelitarnego.

Zbudowanie darmowego, światowego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) jest kwestią najbliższych lat. Ponieważ parametry GPS i GLONASS nie są w stanie sprostać oczekiwaniom niektórych aplikacji związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym, rozwijane są systemy wspomagania, np. EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). EGNOS, który pierwotnie miał zastąpić w nawigacji przybrzeżnej stacje nadające poprawkę DGPS przez nadajniki UKF, stał się jednocześnie pierwszym krokiem ku Galileo – europejskiemu odpowiednikowi GPS.

GNSS-1 – zapoczątkowany w 1995 roku i opracowany przez specjalistów z ICAO/GNSS (International Civil Aviation Organization/Global Navigation Satellite System) – był zaplanowany jako system pierwszej generacji, oparty na sygnałach GPS, GLONASS i europejskim cywilnym systemie wspomagania satelitarnego EGNOS. Koncepcja EGNOS zakłada eliminację „niedomagań” GPS i GLONASS poprzez zwielokrotnienie źródeł informacji pozycyjnej, zapewnienie nieprzerwanego dopływu danych korekcyjnych oraz możliwość stałego monitorowania jakości danych pozycyjnych. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), postanowiono nie czekać na Galileo, lecz zaczęto wdrażać systemy regionalne rozszerzające GPS. W USA Federalny Urząd Lotnictwa zlecił opracowanie systemu o szerokim zasięgu WAAS, natomiast Japonia we współpracy z przemysłem europejskim opracowuje system różnicowy MSAS wykorzystujący satelity MTSAT....

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS