wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2009, Nr 11 (174) |


• O prawnych i technicznych aspektach aktualizacji EGiB • Niestraszne nam procedury administracyjne • O budowaniu tadżyckiej służby geodezyjnej • Recepta na błędne osnowy • GIS zamiast karabinu • Exodus Izraela do Ziemi Obiecanej na mapach • Rozporządzenie o EGiB jednak ważne?

powrót

Joanna Mostowska

GIS zamiast karabinu

Konferencja DGI CEE, Praga, 29-30 września

Problemy poruszane podczas konferencji DGI CEE (Defence Geospatial Intelligence: Cent­ral and Eastern Europe) dotyczyły głównie zastosowania i rozwoju technik GIS w obronności i działaniach militarnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Omawiane było również dostosowanie systemów informacji przestrzennej do standardów Unii Europejskiej i NATO.

W praskiej konferencji uczestniczyło blisko 50 osób, głównie reprezentantów jednostek wojskowych oraz specjalistów GIS z Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. O metodach, konkretnych przykładach programów oraz o „novinkách v vojenských službách” opowiadali przede wszystkim Czesi i Słowacy. Jan Stankovič, reprezentujący czeski oddział firmy Intergraph, przedstawił nowatorską metodę wykorzystania filmów wideo w celach militarnych. Polega ona na tym, że piloci wojskowych samolotów w trakcie lotu kręcą film, a oprogramowanie Intergraphu na bieżąco przetwarza i rektyfikuje obrazy, zaznaczając wybrane obiekty (np. drogi czy lotniska). Tak przygotowane dane przesyłane są bezpośrednio do innych jednostek wojskowych.

Luboš Belka z czeskiego Ministerstwa Obrony omówił produkcję map przed misją oddziałów tego kraju w Afganistanie (w 2007 r.). Powstało wówczas 16 zwektoryzowanych arkuszy map topograficznych w skali 1:50 000. Działania te odbywały się w ramach wielonarodowego programu wspólnej produkcji geoprzestrzennej (Multinational Geospatial Co-production Program). Belka przedstawił trudności z opracowywaniem tego typu danych. Podczas korzystania z afgańskich źródeł należało nie tylko przetłumaczyć nazwy i opisy, ale również uwzględnić specyfikę symboli i grafiki lokalnego opracowania. Zaznaczył również, że dla wojska mapy cyfrowe są niezbędne, gdyż warunki militarne bardzo szybko ulegają zmianie. Z drugiej strony technika techniką, ale mapy papierowe też są potrzebne. W tym stwierdzeniu było coś na rzeczy, bo ostatnia prezentacja pierwszego dnia konferencji nie odbyła się z powodu awarii... rzutnika...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS