Stanisław Cegielski, Ludmiła Pietrzak, Stanisław Zaremba
Nie bójmy się decyzji
Prawne i techniczne aspekty aktualizacji ewidencji gruntów i budynków
Według tego samego kodeksu postępowania administracyjnego, tej samej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i tego samego rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków operat ewidencyjny jest aktualizowany w różny sposób. Wszystko zależy od zwyczajów panujących w starostwie.
Najwięcej kontrowersji budzi sposób aktualizowania operatu na podstawie wykazu zmian danych ewidencyjnych wykonanego przez geodetę uprawnionego. Jedni uważają, że należy przeprowadzić postępowanie administracyjne zakończone prawomocną decyzją, inni, że wykaz zmian gruntowych stanowi dokument wystarczający do jego ujawnienia w prawnie obowiązującym operacie ewidencyjnym. Jako autorzy tego artykułu poświęciliśmy zagadnieniu dużo czasu, zbierając dane ankietowe u niektórych wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz geodetów powiatowych, a także przeprowadzając wiele rozmów z sędziami WSA, NSA i profesorami prawa administracyjnego, potwierdzonych pisemnymi ekspertyzami. Przeanalizowaliśmy też ogromną liczbę wyroków sądów administracyjnych. Przede wszystkim doszliśmy do wniosku, że wielu z nas, geodetów, ma problem z właściwym pojmowaniem wyroków NSA i WSA, nie rozumiemy bowiem w pełni terminologii prawniczej. Dodatkowo nie zwracamy uwagi na hierarchię aktów prawnych (kodeks, ustawa, rozporządzenie). Nie dostrzegamy też niespójności zapisów rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków (EGiB) z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) i kodeksem postępowania administracyjnego (kpa). Trzymamy się danego aktu, bo nam „pasuje” do naszych czynności, nie bacząc na jego sprzeczność z aktem nadrzędnym.
Prześledźmy zatem przepisy w tym zakresie, zaczynając od Pgik: Art. 22.1. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie. Art. 23. Właściwe organy, sądy i kancelarie notarialne przesyłają staroście odpisy prawomocnych decyzji i orzeczeń oraz odpisy aktów notarialnych, z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków (...). Sięgnijmy następnie do obowiązującego kpa: Art. 104...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|