Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodeta u dystrybutora

Zestawienie ploterów wielkoformatowych, cz. II (sprzęt Canon, Ricoh i Xerox)

Ploter to nie sprzęt pomiarowy, jego zakup jest więc dla geodety sporym wyzwaniem. Jak dobrze przygotować się do spotkania z dystrybutorem, by nie pożałować kosztownego zakupu?

Podstawową rzeczą jest chłodna analiza potrzeb. Odpowiedzmy sobie na pytania, ile możemy przeznaczyć na zakup oraz do jakich wydruków ploter ma nam służyć. Jeszcze przed spotkaniem warto się zastanowić, czy potrzebny nam druk czarno-biały, a może kolorowy? Droższy, ale szybszy laser gwarantujący trwalsze wyploty, czy tańszy atrament? Czy potrzebny nam wielkoformatowy skaner i kopiarka? Jeśli tak, to zintegrowany czy zewnętrzny? Ile miejsca w biurze może nam zająć to urządzenie? Co będziemy chcieli drukować, w jakich formatach oraz jak często? Jeśli ustalimy już odpowiedzi na te pytania, wybierzmy z zestawienia (także GEODETA 2/2011) produkty spełniające nasze oczekiwania i umówmy się z ich dystrybutorem. Mając na uwadze, że ploter kosztuje przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, nie bójmy się zająć sprzedawcy więcej niż godzinę.

Jedną z najczęściej przywoływanych przez dystrybutorów cech urządzenia jest czas wydruku. Choć porównywanie produktów na jej podstawie wydaje się proste, to rzeczywistość okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Przygotujmy więc na pamięci USB przykładowe dokumenty, jakie mamy zamiar drukować – niech będą to zarówno małe pliki wektorowe, jak i duże rastry. Gdy zmierzymy, ile czasu zajmie ich wyplot, w wielu przypadkach wartości te będą zdecydowanie odstawać od oficjalnej specyfikacji producenta. Miejmy przy tym na uwadze, że plotery oferują kilka trybów druku (ekonomiczny, normalny, wysokiej jakości itp.), a każdy z nich oznacza zupełnie inną prędkość...

Pełna treśc artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS