Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

Bolesław Wolny

Geodezja na morzu

W artykule pt. „Gdzie granica na Bałtyku?” (GEODETA 10/2010) omówiłem nierozwiązany dotąd problem ustalenia linii podstawowej morza terytorialnego, skutkujący brakiem ścisłego, geodezyjnego ustalenia granicy państwowej na morzu. Obecnie mogę przekazać czytelnikom optymistyczną wiadomość. Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym określającej zasady i tryb postępowania przy ustalaniu takiej linii.

Ponadto projekt (dostępny na www.mi.gov.pl – projekty ustaw – budownictwo i gospodarka przestrzenna) zakłada utworzenie 24-milowej, licząc od linii podstawowej, „strefy przybrzeżnej”. Strefa ta będzie pozwalała na większą ochronę interesów państwa oraz jego granicy morskiej. Umożliwi rozszerzenie uprawnień kontrolnych, koniecznych do zapobiegania naruszaniu przepisów celnych, skarbowych, imigracyjnych, sanitarnych.
Aby wprowadzić porządek techniczny i organizacyjny w działaniu służb geodezyjnych na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej, konieczne są działania podstawowe, a więc przede wszystkim geodezyjne określenie współrzędnych punktów załamania:
• linii podstawowej, stanowiącej podstawę ustalenia przebiegu granicy państwowej, a oddzielającej morskie wody wewnętrzne od obszaru morza terytorialnego,
• zasięgu 12-milowego obszaru morza terytorialnego, czyli granicy państwowej,
• zasięgu 24-milowej strefy przybrzeżnej,
• granicy wyłącznej strefy ekonomicznej.

Ujmując rzecz skrótowo, morskimi wodami wewnętrznymi są wody Zalewu Szczecińskiego w granicach RP, cieśnin Świny i Dziwny, Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego w granicach RP oraz wody portowe. Po wejściu w życie projektowanych przepisów, o których mowa na wstępie, morskimi wodami wewnętrznymi stanie się również pas wód przybrzeżnych pomiędzy linią brzegu morskiego, ustaloną w trybie przepisów Prawa wodnego, a linią podstawową morza terytorialnego. Trwały zarząd tymi wodami oraz gruntami nimi pokrytymi sprawują organy administracji morskiej, czyli Urzędy Morskie w Szczecinie, Słupsku i Gdyni, odpowiednio do swoich kompetencji terytorialnych.
Przy wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych na obszarach morskich wód wewnętrznych ma zastosowanie ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) wraz z przepisami wykonawczymi, a więc rozporządzeniami, standardami (instrukcjami technicznymi) oraz wytycznymi technicznymi, m.in. G-5. Ewidencja gruntów i budynków. Oczywiście prace te podlegają zgłoszeniu, a ich wyniki przekazaniu do właściwych terenowo miejskich i powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (ODGiK), podległych prezydentom miast i starostom. W Szczecińskiem wprowadzono w roku 2000 dodatkowe wskazówki...

Pełna treśc artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS