wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

Łukasz Borowski, Piotr Banasik

Osnowa bardziej zintegrowana

Artykuł recenzowany: Wysokościowe nawiązanie stacji ASG-EUPOS z wykorzystaniem informacji o lokalnym przebiegu quasi-geoidy

Współczesne pomiary geodezyjne zmierzające do wyznaczenia położenia punktów wykonywane są w coraz większej części z wykorzystaniem krajowej sieci stacji permanentnych ASG-EUPOS. Stacje te stanowią trójwymiarową, podstawową osnowę geodezyjną, do której geodeci mogą nawiązywać się niemal w każdym miejscu realizacji prac terenowych. Dzięki serwisom RTK lub postprocessingowi wyznaczane są współrzędne elipsoidalne lub płaskie w obowiązującym układzie odniesienia z dokładnością zdecydowanie wyższą, niż zapewniały to dotychczasowe klasyczne osnowy geodezyjne.
Następnym krokiem na drodze unowocześniania sieci geodezyjnych są osnowy zintegrowane [GUGiK, 2010a]. Na ich punktach oprócz współrzędnych poziomych wyznaczane są wysokości oraz charakterystyki pola ciężkościowego Ziemi [Banasik, 2007], [Walo i in., 2010]. Taką osnową jest też w założeniu sieć stacji permanentnych ASG-EUPOS. Dotychczas – mimo kilkuletniego okresu funkcjonowania – jej punkty nie mają jeszcze precyzyjnie wyznaczonych wysokości normalnych. Obecnie wykonywane są prace, których celem jest zintegrowanie podstawowej geodezyjnej osnowy kraju [GUGiK, 2010b]. Nie rozwiązują one w pełni problemu określenia wysokości normalnej lub undulacji quasi-geoidy w punktach ASG-EUPOS.
Jedną z przyczyn tego istotnego braku jest stabilizacja anten na dachach budynków, która utrudnia znacznie bezpośrednie nawiązanie niwelacyjne do reperów osnowy wysokościowej. Wiadomo jednak, że wyznaczenie wysokości normalnej ARP (Antenna Reference Point) anteny stacji permanentnych możliwe jest również metodami pośrednimi, wykorzystującymi informacje o przebiegu quasi-geoidy w najbliższym otoczeniu stacji.
Niniejszy artykuł prezentuje koncepcję wyznaczania odstępów na punktach stacji ASG-EUPOS. Dzięki nawiązaniu wysokościowemu i znanej precyzyjnej wysokości elipsoidalnej stacje ASG-EUPOS staną się punktami o najdokładniej wyznaczonym odstępie quasi-geoidy od elipsoidy i jednocześnie punktami oporowymi krajowego modelu quasi-geoidy. Przedstawione tutaj sposoby nawiązania wysokościowego można zastosować dla dowolnych punktów, dla których klasyczne nawiązanie niwelacyjne jest trudne do zrealizowania...

więcej

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS